Falafel klasik i bërë nga qiqrat me barishte dhe hudhër

Falafel klasik i bërë nga qiqrat me barishte dhe hudhër

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 830 minuta

Falafel i qiqrave me barishte dhe erëza mund të mbështillet në bukë të sheshtë me salcën dhe perimet tuaja të preferuara ose të shtohet në një sallatë. Edhe pse një kohë e caktuar është e nevojshme për këto topa krokante qiqrash, rezultati është padyshim diçka për t’u krenuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Falafel klasik i bërë nga qiqrat me barishte dhe hudhër
Falafel klasik i bërë nga qiqrat me barishte dhe hudhër

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 830 minuta

Falafel i qiqrave me barishte dhe erëza mund të mbështillet në bukë të sheshtë me salcën dhe perimet tuaja të preferuara ose të shtohet në një sallatë. Edhe pse një kohë e caktuar është e nevojshme për këto topa krokante qiqrash, rezultati është padyshim diçka për t’u krenuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Skuqje | Menu: Vegan, Vegjetarian | Kuzhina: Receta turke

Përbërës

 • 400g qiqra
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 1 tufë majdanoz
 • ¾ tufë koriandër
 • ½ tufë kopër
 • 1 qepë
 • 7-8 thelpinj hudhër
 • kripë, sipas shijes
 • 1 lugë piper i zi
 • 1 lugë qimnon i grirë
 • 1 lugë koriandër të bluar
 • 1 lugë sodë buke
 • 2 lugë fara susami
 • 1 lugë gjelle piper kajen, sipas dëshirës
 • vaj vegjetal, rreth 500 ml për tiganisje

Udhëzime

 1. Vendosni qiqrat në një enë dhe derdhni mbi to ujë të ftohtë.
 2. Shtoni sodë buke, mbulojeni me film ngjitës ose kapak.
 3. Më pas qitni qiqrat në frigorifer për 12-20 orë.
 4. Një herë qiqrat janë të buta, kullojini ujin dhe thajini qiqrat.
 5. Prisni imët të gjitha barishtet.
 6. Qëroni qepën dhe hudhrën dhe i prisni përafërsisht.
 7. Përzieni qiqrat me barishtet, qepët, hudhrat, kripën dhe erëzat.
 8. Përzieni e gjithë së bashku me një blender dore përpunohet në një masë të lëmuar.
 9. Më pas vendoseni në një tas dhe mbulojeni me film ngjitës ose kapak.
 10. Lëjeni në frigorifer për 1-2 orë.
 11. Shtoni pluhurin për pjekje dhe farat e susamit në Masa e ftohur.
 12. E trazojmë mirë dhe i shtojmë falafel të vegjël.
 13. Ngrohim vajin vegjetal në një tigan ose tenxhere të thellë.
 14. skuqem falafelin në të për 3-5 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe.

Falafel klasik i bërë nga qiqrat shijon shumë me një sallatë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • blender
 • tas
 • tavë