Falafel me thjerrëza krokante me hudhër dhe qiqra

Falafel me thjerrëza krokante me hudhër dhe qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Këto falafel krokante me thjerrëza me shumë erëza dhe barishte shijojnë më së miri me një salcë kosi dhe perime të freskëta. E përzemërt në shije dhe në të njëjtën kohë shumë mbushëse, përgatitja ia vlen gjithmonë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Falafel me thjerrëza krokante me hudhër dhe qiqra
Falafel me thjerrëza krokante me hudhër dhe qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Këto falafel krokante me thjerrëza me shumë erëza dhe barishte shijojnë më së miri me një salcë kosi dhe perime të freskëta. E përzemërt në shije dhe në të njëjtën kohë shumë mbushëse, përgatitja ia vlen gjithmonë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 420 g thjerrëza, jeshile
 • 1 tufë qiqra
 • ½ tufë koriandër
 • 3-4 thelpi hudhër
 • ½ piper djegës
 • 1 vezë
 • 1½ lugë çaji qimnon i bluar
 • 1 lugë piper i zi
 • ½ lugë erëza, e bluar
 • 1½ lugë kripë
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • vaj vegjetal, rreth 500 ml për tiganisje

Udhëzime

 1. Thjerrëzat i vendosim në një enë, i shpëlajmë dhe i vendosim në ujë të ftohtë për 6-8 orë.
 2. Më pas i shpëlajmë në një sitë dhe i thajmë.
 3. Qojmë hudhrat dhe specat. hudhrat dhe specat.
 4. Rrahim vezën me pirun.
 5. Përziejmë thjerrëzat, vezën, barishtet, hudhrat, specat, të gjitha erëzat, kripën, pluhurin për pjekje dhe sodën në një enë.
 6. Të gjitha i vendosim në blender dhe përpunoni derisa të jetë e qetë.
 7. Pas kësaj Vendoseni në frigorifer për 2-3 orë.
 8. Nga përzierja e thjerrëzave formoni falafel të vegjël.
 9. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan ose tenxhere të thellë.
 10. Falafelin e skuqni në të vogël tufa për përafërsisht 5-6 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë
 11. Kulloni falafelin në një peshqir letre për të hequr yndyrën e tepërt.
 12. Shërbejeni falafelin me një salcë kosi.

Falafel nuk duhet domosdoshmërisht të skuqen. Mund të piqen edhe në furrë të parangrohur në 200°C për 25-30 minuta.

Vegla

 • tas
 • sitë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • përzierëse qëndrimi