Fileto derri e pjekur në salcë mjalti me hudhër dhe salcë soje

Fileto derri e pjekur në salcë mjalti me hudhër dhe salcë soje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Lëng dhe i butë, me aromë delikate me hudhër, salcë soje, uthull molle dhe mjaltë. Mishi i derrit fillimisht skuqet në një tigan dhe më vonë gatuhet në salcë në furrë – rezultati është i shijshëm!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fileto derri e pjekur në salcë mjalti me hudhër dhe salcë soje
Fileto derri e pjekur në salcë mjalti me hudhër dhe salcë soje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Lëng dhe i butë, me aromë delikate me hudhër, salcë soje, uthull molle dhe mjaltë. Mishi i derrit fillimisht skuqet në një tigan dhe më vonë gatuhet në salcë në furrë – rezultati është i shijshëm!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • ½ lugë gjelle kripë
 • ½ lugë çaji piper të zi
 • ½ lugë gjelle hudhër, të tharë
 • ½ lugë piper i tymosur
 • 1 kg fileto derri
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 3 thelpinj hudhër
 • 3 lugë gjelle uthull molle, ose uthull vere
 • 1½ luge salce soje
 • 150 g mjalte, te lengshem

Udhëzime

 1. Përzieni kripën, piperin, hudhrën dhe paprikën në një tas.
 2. Fërkoni fileton e derrit me përzierjen e erëzave.
 3. Qëroni dhe copëtoni hudhrën.
 4. Ngrohni vajin në një tigan mbi mesatare- nxehtësi e lartë.
 5. Mishi Fry nga të gjitha anët.
 6. Shtoni hudhrën dhe skuqeni derisa të marrë ngjyrë të artë.
 7. Më pas shtoni uthull, salcë soje dhe mjaltë.
 8. Afërsisht. Kthejeni mishin një minutë e gjysmë më vonë.
 9. Tavën e vendosim në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 20 minuta.
 10. Filetën e pjekur e vendosim në një pjatë, e mbulojmë mirë me folie dhe e lëmë të pushojë për 5- 8 minuta.
 11. The Kthejeni tavën me salcën në sobë.
 12. Pjekeni në zjarr mesatar për 3 minuta.
 13. Shërbejeni fileton e derrit të pjekur me salcën e mjaltit.

Nëse nuk ka tigan të përshtatshëm, mishi mund të transferohet në një tavë së bashku me salcën.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tavë