Fileto gjoks pule të pjekura me kërpudha, domate dhe speca

Fileto gjoks pule të pjekura me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Pjatat me mish dhe perime të ziera janë pikërisht në sezonin e ftohtë dhe të lagësht. Sipas kësaj recete, ato fillimisht skuqen derisa të bëhen krokante. Më pas perimet piqen dhe pastrohen me lëng pule. Barishtet dhe erëzat e shumta ofrojnë një aromë aromatike. Në fund, mishi shtohet përsëri dhe lihet të zihet në tigan. Gjithçka së bashku rezulton në shijen befasuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fileto gjoks pule të pjekura me kërpudha
Fileto gjoks pule të pjekura me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Pjatat me mish dhe perime të ziera janë pikërisht në sezonin e ftohtë dhe të lagësht. Sipas kësaj recete, ato fillimisht skuqen derisa të bëhen krokante. Më pas perimet piqen dhe pastrohen me lëng pule. Barishtet dhe erëzat e shumta ofrojnë një aromë aromatike. Në fund, mishi shtohet përsëri dhe lihet të zihet në tigan. Gjithçka së bashku rezulton në shijen befasuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: zierje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 4 fileto gjoksi pule
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 800g domate
 • 2 speca
 • 300g kërpudha
 • 2-3 thelpinj hudhre
 • 1-2 dege trumze
 • 1-2 dege majdanoz
 • 1-2 dege borziloku
 • 150-200 ml lëng pule, ose ujë
 • 2 lugë gjelle pastë domate
 • 1 lugë paprika

Udhëzime

 1. Shpëlajini gjokset e pulës, thajini dhe spërkatini nga të dyja anët me kripë dhe piper.
 2. Ngrohni 2 lugë vaj vegjetal në një tigan.
 3. Shtoni gjokset e pulës, skuqini për rreth 2-3 minuta nga secila anë dhe dekantoj.
 4. Qepët, karotat dhe domatet i presim në copa të vogla.
 5. Prisim specat dhe kërpudhat në copa pak më të mëdha.
 6. Prisim hudhrat dhe barishtet shumë imët.
 7. Vajin e mbetur vegjetal i shtojmë në të njëjtën tigan.
 8. Shtoni qepët dhe kaurdiseni për rreth 3-4 minuta.
 9. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për 30 sekonda.
 10. Më pas shtoni specat, karotat, kërpudhat dhe barishtet dhe kaurdisini edhe për 5 minuta të tjera.
 11. Hidhni lëngun e pulës dhe përzieni.
 12. Pas rreth 2 minutash shtoni domatet dhe pastën e domates
 13. I trazoni dhe i rregulloni me kripë, piper dhe paprika.
 14. Në fund ktheni në tigan filetot e skuqura të pulës.
 15. Lërini ziej, të mbuluar, në zjarr të ulët për rreth 25-30 minuta.
 16. Nëse është e nevojshme, gjatë Kohës së gatimit shtoni pak lëng pule ose ujë.

Nëse dëshironi, domatet mund të qërohen para përpunimit. Për ta bërë këtë, ato duhet të vendosen në ujë të valë për rreth një minutë. Kjo e bën më të lehtë heqjen e guaskës.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tigan