Fileto gjoksi pule të mbushura me spinaq dhe krem djathi me shtresë proshutë

Fileto gjoksi pule të mbushura me spinaq dhe krem djathi me shtresë proshutë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Mbushje me lëng, fileto pule e butë dhe kore e shijshme proshutë. me spinaq dhe djathë shije tepër të shijshme dhe përgatiten shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fileto gjoksi pule të mbushura me spinaq dhe krem djathi me shtresë proshutë
Fileto gjoksi pule të mbushura me spinaq dhe krem djathi me shtresë proshutë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Mbushje me lëng, fileto pule e butë dhe kore e shijshme proshutë. me spinaq dhe djathë shije tepër të shijshme dhe përgatiten shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 4 fileto gjoksi pule
 • 230 g spinaq, i ngrirë
 • 1 limon, i padepiluar
 • 120 g djathë krem
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • 8 rripa proshutë
 • 1 lugë vaj

Udhëzime

 1. Shkrini spinaqin dhe kullojeni lëngun e tepërt në një kullesë.
 2. Mbulojini gjokset e pulës me një film ushqimor dhe trokisni me një çekiç kuzhine.
 3. Kapni lëkurën e limonit.
 4. Shtypni 1 lugë çaji lëng limoni.
 5. Djathi krem me spinaq, lekuren e limonit, perziejme ne nje ene lengun e limonit, kripen dhe piperin.
 6. Shperndani mbushjen ne cdo fileto gjoksi pule.
 7. Mbuloni filetot dhe mbeshtillni me shirita proshute.
 8. Vendosni pulen e mbushur. filetot e gjoksit ne nje tave te lyer me yndyre.
 9. Gjekim gjokset e pules ne 180 °C per 35 minuta i pjekim ne furre.

Vegla

 • Sitë
 • Çekan kuzhine
 • Rende
 • Tasë
 • Tavë