Fileto merluci e pjekur në enë balte me salcë kosi dhe djathë

Fileto merluci e pjekur në enë balte me salcë kosi dhe djathë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një kombinim klasik dhe i shijshëm përbërësish krijohet në këtë pjatë të shijshme peshku. janë pjekur me qepë dhe djathë nën një salcë kosi të bërë në shtëpi. Kur përgatitet në një enë balte, lëngu dhe aroma ruhen më së miri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fileto merluci e pjekur në enë balte me salcë kosi dhe djathë
Fileto merluci e pjekur në enë balte me salcë kosi dhe djathë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një kombinim klasik dhe i shijshëm përbërësish krijohet në këtë pjatë të shijshme peshku. janë pjekur me qepë dhe djathë nën një salcë kosi të bërë në shtëpi. Kur përgatitet në një enë balte, lëngu dhe aroma ruhen më së miri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 250-300 g fileto merluci
 • 1 qepë
 • 100 g djathë
 • 5 lugë salcë kosi
 • 100-120 ml ujë
 • kripë, sipas shijes
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Lani filetot e merlucit, thajini dhe pritini në copa të mesme.
 2. Qëroni dhe përgjysmoni ose copëtoni qepën në gjysmë rrathë.
 3. Grini djathin në një rende të trashë. : kosi, uji i vaket, kripa dhe barishtet i perziejme ne nje ene te vogel.
 4. Ndër tenxhere balte vendosim në shtresa përbërësit e mëposhtëm: qepët, peshkun dhe ⅔ djathin.
 5. Më pas mbulojeni me salcën e kosit dhe spërkatni me djathi i mbetur.
 6. Mbuloni enët e argjilës me kapak ose letër alumini.
 7. Piqini në furrë për rreth 20-30 minuta në 180°C.
 8. 5-10 minuta para përfundimit të kohës së pjekjes, mundeni hiqeni kapakun që të krijohet një kore në kafe të artë.
 9. Një sallatë me perime të freskëta dhe një fetë bukë.

Sipas shijes mund te perdoren edhe lloje te tjera peshku.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • tas
 • tenxhere balte me kapak