Fileto peshku të ziera në tenxhere me patate dhe perime

Fileto peshku të ziera në tenxhere me patate dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

zihen në tenxhere me patate, karrota dhe qepë. Kjo i bën ato veçanërisht të buta, ndërsa perimet thithin shijen dhe gjella bëhet shumë aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fileto peshku të ziera në tenxhere me patate dhe perime
Fileto peshku të ziera në tenxhere me patate dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

zihen në tenxhere me patate, karrota dhe qepë. Kjo i bën ato veçanërisht të buta, ndërsa perimet thithin shijen dhe gjella bëhet shumë aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: zierje | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 400-450 g fileto peshku
 • 4-5 patate
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 150 ml ujë
 • 50 g gjalpë
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Prisni filetot e peshkut dhe patatet në copa të mesme.
 3. Prisni karotat në copa pak më të vogla.
 4. Prisni qepët në gjysmë unaza ose çerek unaza.
 5. Përhapeni patatet dhe karotat në dy enë të vogla.
 6. Peshku dhe sipër vendosim qepë.
 7. Rripërojmë gjithçka me kripë dhe piper.
 8. I shtojmë ujë dhe gjalpë.
 9. Mbulojmë tenxheret dhe i pjekim filetot e peshkut në furrën e parangrohur në 180°C për 40 -45 minuta.
 10. Shërbejini filetot e gatshme të peshkut direkt në tenxhere dhe spërkatini me barishte.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere për pjekje