Fileto pule të pjekura me domate qershi dhe barishte

Fileto pule të pjekura me domate qershi dhe barishte

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Përgatitja në furrë është e thjeshtë. Shija e mishit është veçanërisht e butë dhe e lëngshme. Domatet qershi ndihmojnë shumë. E gjithë kjo është e rrumbullakosur nga shtimi i uthullës balsamike dhe barishteve. Kjo krijon aroma të mrekullueshme gjatë përgatitjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fileto pule të pjekura me domate qershi dhe barishte
Fileto pule të pjekura me domate qershi dhe barishte

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Përgatitja në furrë është e thjeshtë. Shija e mishit është veçanërisht e butë dhe e lëngshme. Domatet qershi ndihmojnë shumë. E gjithë kjo është e rrumbullakosur nga shtimi i uthullës balsamike dhe barishteve. Kjo krijon aroma të mrekullueshme gjatë përgatitjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 3 thelpinj hudhra
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle uthull balsamike
 • 1 lugë gjelle barishte italiane
 • ½ lugë gjelle kripë
 • 4 fileto gjoksi pule
 • 450g domate qershi
 • 1 qepë
 • djathë, e grirë në rende shije

Udhëzime

 1. Qrojini thelpinjtë e hudhrës dhe shtypini në një tas të vogël me presin e hudhrës.
 2. Shtoni 2 lugë vaj ulliri, uthull balsamike, barishte italiane dhe kripë dhe përziejini.
 3. Lani filetot e gjoksit të pulës dhe thajini.
 4. lyeni me marinadën që keni bërë; lini mënjanë pak nga marinada.
 5. Domatet i lani, ose i lini të plota ose i prisni në gjysmë.
 6. Qëroni qepën dhe priteni në rrathë të trashë.
 7. Përzieni domatet dhe qepët me pjesën tjetër të marinadës.
 8. Vendosni filetot e gjoksit të pulës në një tavë të lyer me vaj.
 9. Shtoni domatet dhe qepët.
 10. Më pas piqini në furrë në temperaturën 190°C për rreth 20-25 minuta.
 11. Nëse dëshironi, mund të spërkatni filetot e gjoksit të pulës. me djathë të grirë 5 minuta para përfundimit të kohës së gatimit.
 12. Fileto pule para se ta servirni Dekoroni me barishte.

Vegla

 • Shtypni hudhra
 • Qëroj
 • Thikë
 • Dërrasë prerëse
 • Tavë me tavë