Fileto pule të pjekura me kërpudha, domate dhe djathë

Fileto pule të pjekura me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Filetat e pulës janë veçanërisht të buta me djathë dhe domate. me kërpudha në furrë është një recetë perfekte për një drekë dhe darkë të bollshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fileto pule të pjekura me kërpudha
Fileto pule të pjekura me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Filetat e pulës janë veçanërisht të buta me djathë dhe domate. me kërpudha në furrë është një recetë perfekte për një drekë dhe darkë të bollshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 800-900 g fileto pule
 • Kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 1-2 qepë
 • 2-3 domate
 • 400 g kërpudha
 • 3-4 lugë vaj
 • 200 g salcë kosi
 • 200-250g djathë

Udhëzime

 1. Mbulojeni fileton e pulës me film ushqimor dhe trokisni butësisht me një çekiç kuzhine.
 2. Rriposeni lehtë nga të dyja anët me kripë dhe piper.
 3. Prejeni qepën në copa të vogla ose gjysmë unaza.
 4. Prisni domatet në feta.
 5. Kërpudhat Pritini në copa të vogla.
 6. Ngrohni dy lugë vaj në një tigan.
 7. Skuqini kërpudhat për 7-10 minuta.
 8. Ftojini kërpudhat dhe përziejini me kosin.
 9. Vendosni filetot e pulës në një tavë të lyer me yndyrë.
 10. Kërpudha, qepë dhe domate sipër.
 11. Spërkasim me djathë të grirë trashë.
 12. Pjekim filetot e pulës për rreth 30-35 minuta në 200°C.

Vegla

 • Çiçi i kuzhinës
 • Tavë tavë
 • Tavë përzierje
 • Rrjetë djathi