Fing food me oriz të skuqur me ton dhe avokado

Fing food me oriz të skuqur me ton dhe avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Topat e orizit me ton me një ndryshim – ky ushqim me gishta është i garantuar të shkaktojë trazim. Ndryshe nga onigiri snack japonez, në këtë recetë orizi zihet, formohet dhe skuqet derisa të bëhet krokant. Më pas vjen avokado dhe peshku i freskët i përzier në një salcë pikante. Nëse ju pëlqen sushi, duhet ta provoni patjetër këtë recetë ushqimi me gishta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fing food me oriz të skuqur me ton dhe avokado
Fing food me oriz të skuqur me ton dhe avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Topat e orizit me ton me një ndryshim – ky ushqim me gishta është i garantuar të shkaktojë trazim. Ndryshe nga onigiri snack japonez, në këtë recetë orizi zihet, formohet dhe skuqet derisa të bëhet krokant. Më pas vjen avokado dhe peshku i freskët i përzier në një salcë pikante. Nëse ju pëlqen sushi, duhet ta provoni patjetër këtë recetë ushqimi me gishta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta kazake

Përbërës

 • 220 g oriz të rrumbullakët
 • 360 ml ujë
 • 3 lugë uthull orizi
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 3 lugë vaj susami
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 3 lugë vaj luledielli
 • 450 g ton, i freskët
 • ½ limon
 • 3- 4 lugë majonezë
 • 2-3 lugë sriracha, ose salcë tjetër e nxehtë
 • 2-3 lugë salcë soje
 • 1 avokado
 • barishte, për servirje

Udhëzime

 1. Shpëlajeni orizin disa herë dhe vendoseni në një tenxhere.
 2. Mbulojeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të ziejë.
 3. Gajeni pa mbuluar në zjarr të ulët për 15 minuta.
 4. Përzieni orizin e gatuar me uthull orizi, sheqer, 2 lugë çaji vaj susami dhe përzieni kripën.
 5. Rreshtoni një pjatë drejtkëndëshe me një film ngjitës.
 6. Vendosni orizin në enë.
 7. Më pas shtypeni bazën dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 8. Prejeni orizin e ftohur në të vogla copa.
 9. Ngrohni vajin e lulediellit në një tigan .
 10. Skuqini copat e orizit nga të gjitha anët deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 11. Prisni imët tonin.
 12. Shtypni limonin dhe mblidhni lëngun.
 13. Redezoni peshkun me lëng limoni, majonezë, salcë djegëse dhe salcë soje.
 14. Qëroni avokadon dhe priteni në feta hollë.
 15. Vendosni peshkun dhe avokadon sipër orizit të skuqur.
 16. Shërbejeni ushqimin me gishta të spërkatur me barishte.

Në vend të tonit mund të përdoren shkopinj të freskët të salmonit, karkalecave ose gaforreve.

Vegla

 • Tavë
 • Tavë
 • Tasë
 • Thikë
 • Dërrasë për prerje
 • Tavë
 • Shtrydhëse limoni