Fing food me topa karrote pikante me djathë dhe bajame

Fing food me topa karrote pikante me djathë dhe bajame

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Topat e patates janë të shkëlqyera. Ata kanë shije të këndshme dhe kremoze me hudhër dhe krem sallate dhe kanë një shije arrat për shkak të bajameve të pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fing food me topa karrote pikante me djathë dhe bajame
Fing food me topa karrote pikante me djathë dhe bajame

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Topat e patates janë të shkëlqyera. Ata kanë shije të këndshme dhe kremoze me hudhër dhe krem sallate dhe kanë një shije arrat për shkak të bajameve të pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Meze, Snacks | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 karrota
 • 200g djathë, i grirë
 • 2 lugë krem sallate
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 1 lugë hudhër pluhur
 • 2 degë kopër
 • 80-100 gr bajame, të thekura, të grira

Udhëzime

 1. Qrojini karotat dhe grijini ne rende te trasha.
 2. Përziejini karotat dhe djathin në një tas.
 3. Rrezatoni me salcën e sallatës, kripë, piper dhe hudhër.
 4. Prisni koprën dhe shtoni. dhe perziejini bashke.
 5. Shperndani gjysmen tjeter te arrave ne nje pjate.
 6. Perbereni masen e karotes ne toptha.
 7. Trupat e karotes rrotullojini ne bajame.
 8. Topthat e karotes i zbukurojme me koper si meze dhe i mbajme te ftohta deri sa të jetë gati për të shërbyer.

Në vend të bajameve mund të përdorni edhe arra të tjera si lajthitë.

Vegla

 • tas
 • peeler
 • grater
 • lugë përzierje
 • pjatë