Finger food italian me domate, mocarela, feta dhe kastravec

Finger food italian me domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Fing food italian me një ndryshim! Domatet, mocarela, feta, specat dhe kastravecat në hell është një ide e mrekullueshme dhe të ftuarve u pëlqen! Ushqimi i gishtave me perime dhe djathë është i përshtatshëm si fillim i vogël, pritje me shampanjë ose si shoqërues i një aperitivi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Finger food italian me domate
Finger food italian me domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Fing food italian me një ndryshim! Domatet, mocarela, feta, specat dhe kastravecat në hell është një ide e mrekullueshme dhe të ftuarve u pëlqen! Ushqimi i gishtave me perime dhe djathë është i përshtatshëm si fillim i vogël, pritje me shampanjë ose si shoqërues i një aperitivi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Snacks | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

Basic

 • 150 g domate hurma
 • 200 g djathë feta
 • 1 piper i verdhë
 • 1-2 rostiçeri tranguj
 • 100 g mini mozzarella
 • 1 grusht borzilok

salcë barishte

 • 50 ml lëng perimesh
 • 1 lugë uthull molle ose uthull balsamike
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë çaji shurup agave
 • piper, sipas shijes
 • 2 degë majdanoz
 • 4-6 degë qiqra

Udhëzime

Skewers

 1. Prisni feta.
 2. Prisni specat e verdha në copa të mesme.
 3. Përdorni një qërues perimesh për të rruar kastravecat në shirita të gjatë dhe të ngushtë. hellat e drurit.
 4. Vendosni hellet e ushqimit me gisht në një pjatë.

dressing me barishte

 1. Hidhni lëngun e perimeve në një shaker.
 2. Shtoni uthull molle, shurup agave dhe vaj ulliri. Prisni majdanozin dhe qiqrat.
 3. Futni barishtet në shakerin e dressing-it jepni.
 4. Tundni mirë salcën.
 5. Spërkatni hellet me salcë barishtore përpara se ta shërbeni dhe shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • qëruese
 • hell druri
 • shaker për veshje
 • pjatë