Finger food me avokado dhe havjar të kuq në një baguette

Finger food me avokado dhe havjar të kuq në një baguette

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Aroma delikate e avokados së pjekur plotëson në mënyrë të përkryer havjarin e kripur, ndërsa barishtet dhe lëngu i limonit i shtojnë një shije të freskët këtij ushqimi të lehtë me gishta. E përgatitur shumë shpejt, tepër e shijshme dhe shumë e mbushur, është një fillim i mrekullueshëm për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Finger food me avokado dhe havjar të kuq në një baguette
Finger food me avokado dhe havjar të kuq në një baguette

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Aroma delikate e avokados së pjekur plotëson në mënyrë të përkryer havjarin e kripur, ndërsa barishtet dhe lëngu i limonit i shtojnë një shije të freskët këtij ushqimi të lehtë me gishta. E përgatitur shumë shpejt, tepër e shijshme dhe shumë e mbushur, është një fillim i mrekullueshëm për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Meze, Snacks | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 1 avokado
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 2-3 degë kopër
 • 8-12 feta baguette
 • 90 g havjar, i kuq
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qëroni avokadon, priteni në feta të holla dhe spërkateni me lëng limoni.
 2. Prisni koprën imët.
 3. Sipërisni çdo fetë baguette me avokado dhe havjar.
 4. Më pas spërkateni me kopër dhe piper të zi.
 5. Rregulloni bukë baguette në një pjatë dhe shërbeni si fillim ose meze.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pjatë