Finger food me avokado, feta dhe domate të thara në diell

Finger food me avokado

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Finger food i bërë nga buka me avokado, feta dhe domate të thata është shumë i përshtatshëm për çdo festë. Janë gjithashtu meze të shkëlqyera në një pritje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Finger food me avokado
Finger food me avokado

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Finger food i bërë nga buka me avokado, feta dhe domate të thata është shumë i përshtatshëm për çdo festë. Janë gjithashtu meze të shkëlqyera në një pritje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • Bukë, për shije, shkrifët, drithëra integrale, bukë e thekur
 • 1 avokado
 • 1 pako djathë feta
 • 1 pako domate të thara në diell
 • Peper, për shije
 • Foksa djegës, për shije

Udhëzime

 1. Përdorni një prerëse të rrumbullakët për të prerë talerët nga buka.
 2. Preni djathin feta në feta të holla dhe vendoseni mbi talerët e bukës.
 3. Gjysmën e avokados për së gjati, kthejeni dhe ndajeni në gjysmë.
 4. Përdorni një lugë gjelle për t’i hequr mishin Hiqni lëvozhgën dhe hiqni thelbin.
 5. Prisni mishin hollë dhe vendoseni mbi feta.
 6. Redoseni me piper dhe spec djegës, nëse dëshironi.
 7. Vendosni një fetë të thatë domate mbi çdo avokado dhe ushqimi i lehtë i gishtave për mbrëmjen është gati!

Vegla

 • Frestar i biskotave
 • Thife
 • Luge
 • Pjata