Fiq të pjekur të mbështjellë me proshutë me djathë feta dhe mjaltë

Fiq të pjekur të mbështjellë me proshutë me djathë feta dhe mjaltë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky meze i nxehtë gustator i fiqve të pjekur i mbështjellë me proshutë me djathë feta është një kënaqësi për shijet. Fiqtë e pjekur me djathë dhe arra pishe janë të lëngshëm dhe tepër të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fiq të pjekur të mbështjellë me proshutë me djathë feta dhe mjaltë
Fiq të pjekur të mbështjellë me proshutë me djathë feta dhe mjaltë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky meze i nxehtë gustator i fiqve të pjekur i mbështjellë me proshutë me djathë feta është një kënaqësi për shijet. Fiqtë e pjekur me djathë dhe arra pishe janë të lëngshëm dhe tepër të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • 10 fiq, të mëdhenj
 • 5 rripa proshutë
 • 2-3 lugë djathë feta
 • 1 grusht arra pishe
 • 2 lugë mjaltë
 • 2 lugë gjelle uthull balsamike

Udhëzime

 1. Bëni një prerje të thellë në formë kryqi sipër çdo fiku.
 2. Kujdes të mos e prisni deri në fund frutat.
 3. Mbushni fiqtë me djathë dhe arra.
 4. Prisni proshutën në gjysmë për së gjati.
 5. Rreth çdo fiku mbështillni një rrip proshutë, sigurojeni këtë me një kruese dhëmbësh.
 6. Fokt vendosini në një kallëp dhe spërkatini me një përzierje mjalti dhe uthull.
 7. Fokt i pjekim në proshutë në 180°C për rreth 20 minuta.

Vegla

 • thikë
 • enë për pjekje
 • kruajtëse dhëmbësh