Flammkuchen Tost me proshutë, qepë dhe krem fraîche

Flammkuchen Tost me proshutë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Dollitë flammkuchen kanë një shije tepër të shijshme dhe duhen vetëm disa minuta për t’u përgatitur. Fetat e bukës lyhen me një përzierje kremi të kremës, pak krem, djathë dhe proshutë dhe piqen me djathë për të krijuar një flambée të shijshme tarte dolli.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Flammkuchen Tost me proshutë
Flammkuchen Tost me proshutë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Dollitë flammkuchen kanë një shije tepër të shijshme dhe duhen vetëm disa minuta për t’u përgatitur. Fetat e bukës lyhen me një përzierje kremi të kremës, pak krem, djathë dhe proshutë dhe piqen me djathë për të krijuar një flambée të shijshme tarte dolli.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 150 gr krem fraîche
 • 1 lugë krem pana
 • 1 qepë e kuqe, e vogël
 • 60 gr proshutë të prerë në kubikë
 • 100 gr djathë, të grira
 • 6 feta bukë të thekur
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • Qiqrat , ose rozmarine per zbukurim

Udhëzime

 1. Përzieni kremin me kremin, kubet e proshutës dhe 50 gr djathë në një tas.
 2. Rrezojeni me kripë dhe piper sipas shijes.
 3. Prisni imët qepën dhe përzieni në krem.
 4. Furrën gjithashtu nxehet deri ne 200 grade dhe ulet zjarri minuta.
 5. Para se ta servirni, spërkateni bukën e thekur flambée me qiqra ose shijoni të ngrohtë të zbukuruar me rozmarinë.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë