Fole të thurura me maja me vezë shumëngjyrëshe të Pashkëve për mëngjesin e Pashkëve

Fole të thurura me maja me vezë shumëngjyrëshe të Pashkëve për mëngjesin e Pashkëve

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Në furrën e Pashkëve nuk duhet të mungojnë foletë e vogla të gërshetave të majasë. Ëmbëlsira me maja ka shije të këndshme dhe me gëzof, të butë dhe tepër të shijshme. Mini foletë e gërshetuara me maja nuk janë vetëm për mëngjesin e Pashkëve apo si mini ëmbëlsira me kafe, ato i shkojnë padyshim edhe paradrekës së Pashkëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fole të thurura me maja me vezë shumëngjyrëshe të Pashkëve për mëngjesin e Pashkëve
Fole të thurura me maja me vezë shumëngjyrëshe të Pashkëve për mëngjesin e Pashkëve

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Në furrën e Pashkëve nuk duhet të mungojnë foletë e vogla të gërshetave të majasë. Ëmbëlsira me maja ka shije të këndshme dhe me gëzof, të butë dhe tepër të shijshme. Mini foletë e gërshetuara me maja nuk janë vetëm për mëngjesin e Pashkëve apo si mini ëmbëlsira me kafe, ato i shkojnë padyshim edhe paradrekës së Pashkëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g miell
 • 1 pako maja, e freskët
 • 125 ml qumësht, e vakët
 • 25 g gjalpë
 • 1 vezë
 • 1 e verdhë veze
 • 25 g sheqer
 • vezë të ngjyrosura, të ziera, sipas nevojës
 • gjethet e bajames, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Sitni miellin në një enë dhe bëni një pus.
 2. Tërrmoni majanë dhe derdhni qumështin e vakët.
 3. Përziejini gjithçka butësisht.
 4. Shtoni vezën, gjalpin e shkrirë dhe sheqerin dhe përzieni gjithçka mirë. .
 5. Brumë të mbuluar për 1 orë e lëreni në një vend të ngrohtë.
 6. Nxirreni brumin nga tasi dhe ndajeni në 6-10 copa të barabarta, në varësi të madhësisë së tyre.
 7. Formoni copat e brumit në fije .
 8. Nëse ju pëlqen, gërshetoni dy ose tre fije në një gërshet ose i përdredhni së bashku.
 9. Bëni një rreth dhe bashkoni majat së bashku.
 10. Vendosni foletë në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 11. Lyejeni majanë me yndyrë foletë e gërshetuara me të verdhë veze të rrahur.
 12. Spërkateni me bajame të grira nëse dëshironi.
 13. Vendosni një vezë në secilën fole .
 14. Pjekim majanë e thurur në furrë në 200°C për rreth 20 minuta.
 15. Shijoni majanë e gërshetuar me një filxhan kafe ose një gotë qumësht në Pashkë!

Vegla

 • tas për përzierje
 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • furçë ngjitëse