Foletë e vezëve – Vezët në mish të grirë të mbushura me djathë

4 persona | 60 minuta

Këto fole vezësh janë një tërheqje e vërtetë e syve dhe një delikatesë në një. Kjo pjatë është bërë nga pulë pa dhjamë, vezë dhe bukë. Është shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe duket mjaft e pazakontë dhe shumë e shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Foletë e vezëve - Vezët në mish të grirë të mbushura me djathë
Foletë e vezëve - Vezët në mish të grirë të mbushura me djathë

4 persona | 60 minuta

Këto fole vezësh janë një tërheqje e vërtetë e syve dhe një delikatesë në një. Kjo pjatë është bërë nga pulë pa dhjamë, vezë dhe bukë. Është shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe duket mjaft e pazakontë dhe shumë e shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 feta buke
 • -250ml qumësht
 • 1 qepë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 600-700g pulë të grirë, alternativisht gjeldeti i grirë
 • 7 vezë
 • ½ lugë kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 100 g djathë të grirë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C në nxehtësinë e sipërme/të poshtme.
 2. Hiqni koret nga fetat e bukës.
 3. Futat e bukës i njomni në qumësht për 10 minuta.
 4. I shtrydhni lehtë pasi t’i keni njomur.
 5. Qëroni qepën dhe hudhra.
 6. Në blender grijmë bukën, qepën dhe hudhrën.
 7. Përziejmë mishin e grirë, një vezë, kripë dhe piper.
 8. Përzierja që rezulton ndahet në 6 pjesë të barabarta dhe rrafshohet çdo pjesë.
 9. Shtroni një fletë pjekjeje me letër furre dhe lëreni mënjanë Lyejeni me vaj.
 10. Shpërndani qoftet në tepsi.
 11. Përdorni pjesën e poshtme të një gote për të bërë një pus në mes të secilit qofte individual.
 12. Pikqini foletë për rreth 20 minuta në 180°C.
 13. Tabaka Hiqeni nga furra dhe thyeni me kujdes një vezë në secilën fole.
 14. Kthejeni fletën e pjekjes në furrë për 8-10 minuta të tjera.
 15. Spërkatni djathin e grirë sipër 5-7 minuta para se gjella të jetë gati.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • blender
 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • kavanoz