Franzbrötchen aromatike me sheqer, kanellë dhe vanilje

Franzbrötchen aromatike me sheqer

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Pasta e shijshme Franzbrötchen me kanellë aromatik, brumë të butë dhe kore krokante do të shkaktojë entuziazëm. Një shtresë kanelle, sheqer dhe gjalpë aplikohet tek ajo e shijshme. Kjo krijon një aromë të pagabueshme që nuk do të lërë askënd të ftohtë. Këto Franzbrötchen janë të lehta për t’u bërë dhe me siguri do të largohen nga tavolina në pak minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Franzbrötchen aromatike me sheqer
Franzbrötchen aromatike me sheqer

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Pasta e shijshme Franzbrötchen me kanellë aromatik, brumë të butë dhe kore krokante do të shkaktojë entuziazëm. Një shtresë kanelle, sheqer dhe gjalpë aplikohet tek ajo e shijshme. Kjo krijon një aromë të pagabueshme që nuk do të lërë askënd të ftohtë. Këto Franzbrötchen janë të lehta për t’u bërë dhe me siguri do të largohen nga tavolina në pak minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: bukë amp; rrotulla, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë maja

 • 50g gjalpë
 • 120ml qumësht
 • 1½ lugë maja e thatë
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • 1 vezë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 majë kripë
 • 280 gr miell

Mbushja dhe mbushja

 • 70g gjalpë , e butë
 • 1½ lugë kanellë
 • 100 g sheqer
 • 1 vezë

Udhëzime

 1. Hidhni qumështin e ngrohtë në një enë dhe shkrini gjalpin.
 2. Shtoni majanë dhe sheqerin dhe përziejini mirë.
 3. Shtoni vezën, ekstraktin e vaniljes dhe kripën dhe përzieni me një rrahëse derisa të bëhet një masë homogjene.
 4. Shtoni miellin gradualisht. shtojini perberesve te lengshem.
 5. Grumbullojeni per te formuar nje brum te bute dhe pak ngjites.
 6. Rrokullisni ne nje top dhe vendoseni ne nje ene.
 7. Mbulojeni me nje peshqir dhe lini te ngrihet ne nje vend te ngrohte per nje ore.
 8. Për mbushjen: përziejmë së bashku gjalpin e zbutur, kanellën dhe sheqerin me një rrahëse.
 9. E shtrijmë brumin në një shtresë drejtkëndëshe 4-5 mm të trashë.
 10. Përhapeni në mënyrë të barabartë me gjalpë kanelle.
 11. Më pas rrotulloni në një role të ngushtë dhe në te vogla, trapezoidale Pritini ne feta.
 12. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 13. Sipër vendosni rolet franceze dhe shtypni në mes me një shkopinj ose me dorezën e një luge druri.
 14. Lëreni të qëndrojë në një të ngrohtë vendoseni për 20-30 minuta.
 15. Nxehni furrën në 175°C .
 16. vezë me pirun gla tt trazoni.
 17. Përhapeni rolet dhe vendoseni në furrë.
 18. E pjekim brumin për rreth 15-20 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 19. Rulat franceze i shërbejmë me çaj ose kafe.

Vegla

 • tas
 • trash
 • peshqir
 • pellqe
 • fletë pjekje
 • pirun