Frikase e thjeshtë pule me oriz, karrota dhe kërpudha

Frikase e thjeshtë pule me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Frikasi i pulës përgatitet lehtë, përbërësit janë të thjeshtë dhe rezultati – i shijshëm! Frikasee është bërë me fileto gjoksi pule, bizele, karrota dhe kërpudha dhe është një vakt klasik familjar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Frikase e thjeshtë pule me oriz
Frikase e thjeshtë pule me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Frikasi i pulës përgatitet lehtë, përbërësit janë të thjeshtë dhe rezultati – i shijshëm! Frikasee është bërë me fileto gjoksi pule, bizele, karrota dhe kërpudha dhe është një vakt klasik familjar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g gjoks pule, ose mish pule
 • 500 ml lëng për gatim, ose lëng pule
 • 2 lugë pastë erëza
 • 130 g karrota
 • 130 g kërpudha
 • 100 g bizele, të ngrira
 • 30 g gjalpë
 • 30 gr miell
 • 100 ml krem
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prejeni pulen ne copa te vogla dhe ziejini ne uje per rreth 20-30 minuta.
 2. Kretojeni karrotat dhe ziejini ne uje me kripe per rreth 15 minuta ne zjarr te ulet.
 3. Mbyllni lengun e gatimit, kullojeni mishin. përmes një sitë .
 4. Kërpudhat i pastrojmë dhe i presim sipas dëshirës.
 5. Bëjmë një roux me gjalpin dhe miellin. Shtoni 500 ml lëng për gatim dhe paste erëzash dhe ziejini gjithçka.
 6. Shtoni kremin, pulën, bizelet, kërpudhat dhe karotat dhe gatuajeni për rreth 5 minuta.
 7. Aromatizojini frikasenë e pulës me lëng limoni, kripë dhe piper dhe shërbejeni. ngrohtë me pjatën anësore.

Orizi ose patatet shkojnë shumë me frikase pule.

Vegla

 • Pot
 • Sive
 • Thife
 • Luge perzierje