Frittata e shijshme me kunguj, çedër dhe feta

Frittata e shijshme me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Copat e kripura të fetës dhe çedari kremoz harmonizohen në mënyrë të përkryer me ëmbëlsinë e kungullit. Tuli fillimisht skuqet me presh dhe më pas piqet në furrë me përbërësit e mbetur. Kjo është e lehtë për t’u bërë dhe mund të jetë një drekë e mrekullueshme ose të shërbehet për mëngjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Frittata e shijshme me kunguj
Frittata e shijshme me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Copat e kripura të fetës dhe çedari kremoz harmonizohen në mënyrë të përkryer me ëmbëlsinë e kungullit. Tuli fillimisht skuqet me presh dhe më pas piqet në furrë me përbërësit e mbetur. Kjo është e lehtë për t’u bërë dhe mund të jetë një drekë e mrekullueshme ose të shërbehet për mëngjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Mëngjesi, Vegjetarian | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 450 g kungull
 • 1 presh
 • 100 g çedar
 • 200 g djathë feta
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • Paprika, e ëmbël, për shije
 • 6 vezë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lyejeni një tepsi ose tavë të përshtatshme me një lugë vaj ulliri.
 3. Qroni kungullin dhe priteni në kubikë të vegjël.
 4. Prisni preshin në rrathë të holla.
 5. E grini çedarin imët, feta me duar të thërrmohet.
 6. Ngrohim vajin e mbetur në një tigan.
 7. Skuqini duke e trazuar 5 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 8. Shtoni preshin, kripën, piperin e zi dhe paprikën. , edhe 5 deri në 10 minuta të tjera perimet janë të buta.
 9. Ndërkohë, rrihni vezët në një enë me një rrahëse derisa të jenë të lëmuara.
 10. Shtoni të dy djathërat, perimet, kripë dhe piper dhe përziejeni mirë.
 11. Hidhni masën në gjelle e pergatitur ose Hidhni tiganin.
 12. Frittata per rreth 20-30 minuta derisa vezet te zihen.

Vegla

 • Tavë për pjekje
 • lugë gjelle
 • thikë
 • Dërrasë prerëse
 • Tavë
 • Tasë
 • Thisk