Fto të mbushura me mish të grirë, verë të bardhë dhe perime

Fto të mbushura me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Ftoja e mbushur me mish të grirë dhe perime sigurisht që tingëllon shumë e pazakontë. Kjo pjatë është vërtet e shijshme. Pas pjekjes, fruti është shumë aromatik dhe i butë, shija e ëmbël dhe e thartë shkon në mënyrë perfekte me mbushjen pikante të viçit, perimeve dhe fistikëve. Fillimisht zihen, më pas mbushen me masën e skuqur dhe piqen në furrë për një kohë të gjatë. Kjo krijon një kombinim unik që është tepër i shijshëm dhe aromatik.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Fto të mbushura me mish të grirë
Fto të mbushura me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Ftoja e mbushur me mish të grirë dhe perime sigurisht që tingëllon shumë e pazakontë. Kjo pjatë është vërtet e shijshme. Pas pjekjes, fruti është shumë aromatik dhe i butë, shija e ëmbël dhe e thartë shkon në mënyrë perfekte me mbushjen pikante të viçit, perimeve dhe fistikëve. Fillimisht zihen, më pas mbushen me masën e skuqur dhe piqen në furrë për një kohë të gjatë. Kjo krijon një kombinim unik që është tepër i shijshëm dhe aromatik.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta kazake

Përbërës

 • 10 ftua, të vogla
 • 1 limon
 • 1 qepë
 • 1 presh
 • 1 karotë
 • 1 thelpi hudhër
 • 50 g fëstëkë të qëruar
 • 50 g rrush të thatë
 • 6 lugë vaj ulliri
 • 400 g të grirë viçi
 • 200 ml Verë e bardhë, e thatë
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije
 • ½ lugë piper djegës
 • 1 lugë arrëmyshk
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë gjelle trumzë e thatë
 • 100 gr djathë i fortë

Udhëzime

 1. Prisni të tretën e sipërme të ftutëve.
 2. Hiqni me kujdes mishin duke lënë një mur frutash 5-7 mm të trashë.
 3. Futët grijeni imët lëkuren e limonit dhe shtrydhni lëngun.
 4. Vendosni ftua me pritni kapakët në një tenxhere të madhe.
 5. Hidhni ujë mbi të dhe shtoni lëng limoni.
 6. Lëreni ujin të ziejë.
 7. Zjeni për rreth 20-30 minuta derisa frutat të jenë të buta.
 8. Kulloni, thajini pak dhe lëreni të ftohen.
 9. Qëroni perimet.
 10. Hudhrat , fëstëkët dhe sulltanat.
 11. Qepni në kubikë qepët, preshin, karotat dhe tulin e ftutit në kubikë të vegjël.
 12. Ngrohni 2 lugë vaj në një tigan.
 13. Shtoni të gjitha perimet dhe ftonjtë në tigan.
 14. Stir 5 Gatuajini për minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 15. Shtoni mishin e grirë, përzieni mirë dhe kaurdisni edhe për 5-7 minuta të tjera.
 16. Hidhni 50 ml verë në tigan.
 17. Ziejini në zjarr të fortë për 2 minuta të tjera.
 18. Fistikët, sulltanet, lëkura e limonit, kripë, piper dhe të tjerat perziejme erezat.
 19. E gatuajmë mbushjen edhe për 2 deri në 3 minuta të tjera dhe më pas e heqim nga zjarri.
 20. E grijmë imët djathin dhe e përziejmë me mbushjen.
 21. Ngrohim furrën në 180°C.
 22. Vendosim ftua ne tepsi te thelle.
 23. Shtoni mbushjen e mishit te grire dhe mbulojeni me kapak qe keni prere.
 24. Veren e mbetur dhe vajin e mbetur hidhni ne tepsi.
 25. Mbulojeni fort tepsine me leter alumini dhe pergatisni në furrë për 30 minuta.
 26. Më pas hiqni folenë dhe piqini edhe për 30 minuta të tjera.
 27. Më pas nxirrni nga furra ftonjtë e mbushur dhe shërbejini menjëherë.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • shtrydhëse limoni
 • lugë gjelle
 • tavë
 • tepsi