Fto të pjekura me xhenxhefil, mjaltë dhe kanellë

4 persona | 50 minuta

Ftonjtë e papërpunuar nuk janë domosdoshmërisht të ngrënshëm. Në furrë me erëza dhe mjaltë është një ëmbëlsirë e shijshme dhe e shëndetshme që asnjë ëmbëlsirë nuk mund ta refuzojë!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Fto të pjekura me xhenxhefil
Fto të pjekura me xhenxhefil

4 persona | 50 minuta

Ftonjtë e papërpunuar nuk janë domosdoshmërisht të ngrënshëm. Në furrë me erëza dhe mjaltë është një ëmbëlsirë e shijshme dhe e shëndetshme që asnjë ëmbëlsirë nuk mund ta refuzojë!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 3-4 ftua
 • xhinxher, për shije
 • lufta vanilje, për shije
 • 100 ml lëng molle, natyralisht i turbullt
 • 2 lugë gjelle mjaltë
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 3 anise yje
 • 2 shkopinj kanelle

Udhëzime

 1. Lani, qëroni dhe çerek ftua.
 2. Qërojini xhenxhefilin dhe grijeni imët
 3. Gjysmën e kokrrës së vaniljes për së gjati.
 4. Zjeni xhenxhefilin, fasulen e vaniljes, lëngun e mollës, mjaltin, gjalpin, aniseun dhe kanellën në një tenxhere ne zjarr mesatar per 2 minuta.
 5. Futat shtrojini ne nje tave dhe hidhni lëngun mbi ftua.
 6. Futat i pjekim ne furre te ngrohur me pare ne 160 °C per rreth 30-40 minuta.

Ftuat zakonisht përdoren për të bërë, komposto, pelte dhe për të aromatizuar mishin.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende e imët
 • tenxhere
 • lugë
 • tavë