Galeta aromatike me kunguj, feta dhe trumzë

Galeta aromatike me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një kombinim ideal i brumit të thërrmuar, kungujve të butë dhe të butë, djathit, bimëve aromatike dhe mjaltit. me kungull dhe feta janë shumë të shijshme dhe përshtaten në mënyrë të përkryer në kohën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Galeta aromatike me kunguj
Galeta aromatike me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një kombinim ideal i brumit të thërrmuar, kungujve të butë dhe të butë, djathit, bimëve aromatike dhe mjaltit. me kungull dhe feta janë shumë të shijshme dhe përshtaten në mënyrë të përkryer në kohën e vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pjekje e përzemërt, tortë | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

Brumë

 • 170 g gjalpë
 • 200 g miell
 • 3 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • 4 lugë ujë

Mbushje

 • 700 g kungull
 • 2 lugë vaj
 • kripë, sipas shijes
 • piper, për shije shije
 • trumë, për shije
 • 50-70 g feta
 • mjaltë, për shije

Udhëzime

Brumi

 1. Prejeni gjalpin e ftohtë në copa të vogla.
 2. Përzieni miellin, sheqerin dhe kripën në thërrime.
 3. Shtoni ujin e ftohtë dhe gatuajeni brumin.
 4. Formoni brumin në një top dhe mbështilleni me film ushqimor.
 5. E vendosim brumin në ngrirje për 20-25 minuta.

Mbushja

 1. Presim kungujt në copa të vogla.
 2. Vendosim në kallep dhe spërkasim me vaj.
 3. Spërkasim me kripë, piper dhe trumzë dhe i trazojmë.
 4. Squash Piqeni në 200 ° C për rreth 15-20 minuta, duke e përzier herë pas here.

Galettes

 1. Vendosni brumin në një letër furre dhe hapeni hollë.
 2. Vendosni bukën e sheshtë së bashku me letrën e pjekjes në tavën e pjekjes.
 3. Shtoni kungullin Mbi bazën e ëmbëlsirave shtroni fetën duke lënë disa centimetra rreth buzës.
 4. Palosni skajet e brumit drejt qendrës së kekut. Shtypni butësisht së bashku me gishtat.
 5. Pjeqini galetat në 180°C për 35-40 minuta.
 6. Lërini galetat të ftohen pak dhe spërkatini me mjaltë përpara se t’i shërbeni.

Vegla

 • tas
 • rul
 • thikë
 • tavë