Galeta verore të bëra nga pasta me kore të shkurtra me patëllxhanë dhe kanellë

Galeta verore të bëra nga pasta me kore të shkurtra me patëllxhanë dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Pasta e thjeshtë me kore të shkurtra dhe mbushje me lëng kokrra të kuqe me aromë kanelle. Galetat shijojnë tepër të shijshme dhe pëlqejnë verën. Galeta është një ëmbëlsirë me fruta!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Galeta verore të bëra nga pasta me kore të shkurtra me patëllxhanë dhe kanellë
Galeta verore të bëra nga pasta me kore të shkurtra me patëllxhanë dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Pasta e thjeshtë me kore të shkurtra dhe mbushje me lëng kokrra të kuqe me aromë kanelle. Galetat shijojnë tepër të shijshme dhe pëlqejnë verën. Galeta është një ëmbëlsirë me fruta!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 125 g miell + për spërkatje
 • ¼ lugë kripë
 • 140 g sheqer + për spërkatje
 • 85 g gjalpë, i ftohtë
 • 3 lugë gjelle ujë, i ftohtë + për spërkatje
 • 450 g patëllxhanë
 • ¼ lugë kanellë
 • sheqer pluhur, për shije

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, kripën dhe ¹⁄4 lugë çaji sheqer në një përpunues ushqimi.
 2. Shtoni kubikët e gjalpit të ftohtë.
 3. Gryeni derisa të keni një brumë të thërrmuar.
 4. Përzieni ujin e ftohtë.
 5. Formoni brumin në një top, pak të rrafshuar Shtypeni dhe mbështilleni me një film ushqimor.
 6. E vendosim brumin në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 7. Hiqojmë skajet e kërcellit të patëllxhanëve.
 8. Përzieni 140 gr sheqer dhe kanellë.
 9. Sipërfaqen e punës e spërkasim me miell dhe brumin e mbështjellim në një rreth rreth 35 cm.
 10. E vendosim brumin në një tepsi të shtruar me letër furre.
 11. Spërkasim qendrën e brumit me 1 lugë gjelle. sheqer kanelle.
 12. Përhapeni manaferrat mbi përzierjen e sheqerit.
 13. Afërsisht. Lëreni mënjanë 1¹⁄₂ lugë gjelle nga përzierja e kanellës-sheqerit.
 14. Spërkatni pjesën tjetër të gooseberries.
 15. Vendosni skajet e brumit mbi manaferrat dhe ngjisni butësisht palosjet.
 16. Lëjmë skajet me ujë dhe spërkasim me mbetja kanelle-sheqer.
 17. Galettes Piqini ne furre ne 200°C per 40-50 minuta.
 18. Pas ftohjes i sperkasim galetat me sheqer pluhur.

Mbushja e galetave mund të ndryshohet sipas shijes. Ëmbëlsira me kore të shkurtra mund të përgatitet me mollë, nektarina, kajsi, mjedër, luleshtrydhe dhe shumë fruta të tjera.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • okllakë
 • shaker sheqeri me krem