Gatuani vetë reçelin e kungujve me fruta me mollë dhe kanellë

Gatuani vetë reçelin e kungujve me fruta me mollë dhe kanellë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Një e shijshme dhe thjesht e mrekullueshme me mollë dhe kanellë. Reçeli i kungullit me mollë është me shije frute dhe ka një shije delikate të ëmbël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gatuani vetë reçelin e kungujve me fruta me mollë dhe kanellë
Gatuani vetë reçelin e kungujve me fruta me mollë dhe kanellë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Një e shijshme dhe thjesht e mrekullueshme me mollë dhe kanellë. Reçeli i kungullit me mollë është me shije frute dhe ka një shije delikate të ëmbël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Reçel | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 500 g mollë
 • 1 kg sheqer
 • 500 g kungull
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Qrojini mollët sipas dëshirës ose lërini në lëkurë dhe pritini në copa të vogla.
 2. Mollët i vendosni në një tenxhere të madhe dhe i mbuloni me sheqer.
 3. Preni kungujt në copa dhe i përzieni me mollët.
 4. Lëreni për 1 orë lëreni.
 5. E vendosim masën të vlojë në tenxhere, shtojmë kanellën.
 6. E lëmë reçelin të ziejë për rreth 40 minuta duke e përzier herë pas here. fort.
 7. Hidhni reçelin e kungullit me mollë pasi të jenë ftohur vendoseni në një vend të freskët.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • kavanoza reçeli