Gështenja të pjekura me arra nga furra

Gështenja të pjekura me arra nga furra

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një nga pikat kryesore të vjeshtës është aroma e shijshme, pak arra dhe ngrohëse e gështenjave. Gështenjat e pjekura me arra nga furra janë një kënaqësi e vërtetë për të gjithë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gështenja të pjekura me arra nga furra
Gështenja të pjekura me arra nga furra

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një nga pikat kryesore të vjeshtës është aroma e shijshme, pak arra dhe ngrohëse e gështenjave. Gështenjat e pjekura me arra nga furra janë një kënaqësi e vërtetë për të gjithë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

  • 650 g gështenja

Udhëzime

  1. Përdorni një thikë të vogël, të mprehtë dhe të mprehtë për të bërë një prerje të vogël në anën bulboze të secilës gështenjë.
  2. Vendosni gështenjat, me anën e prerë lart, në një tepsi.
  3. I pjekim në furrën e parangrohur për rreth 20 -30 minuta derisa lëvozhgat të kthehen nga jashtë.
  4. Gështenjat e nxehta i vendosim në një leckë dhe i shtypim lehtë në mënyrë që lëvozhga të dalë më mirë.
  5. Lërini gështenjat për disa minuta dhe më pas shërbejini.

Vegla

  • thikë
  • fletë pjekje
  • peshqir kuzhine