Gingerbread man biskota me krem dhe spërkatje

Gingerbread man biskota me krem dhe spërkatje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Biskotat janë perfekte për sezonin e Krishtlindjeve. Biskotat nuk janë vetëm një ëmbëlsirë vizuale, ato janë një ëmbëlsirë krokante për të rinj dhe të moshuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gingerbread man biskota me krem dhe spërkatje
Gingerbread man biskota me krem dhe spërkatje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Biskotat janë perfekte për sezonin e Krishtlindjeve. Biskotat nuk janë vetëm një ëmbëlsirë vizuale, ato janë një ëmbëlsirë krokante për të rinj dhe të moshuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g miell
 • 80 g sheqer
 • 125 g gjalpë
 • erëza me xhenxhefil, sipas shijes
 • 1 vezë
 • 250 g sheqer pluhur
 • Ngjyrosje ushqimore, sipas dëshirës
 • Spërkatjet e dekorimit

Udhëzime

 1. Vendosni miellin, sheqerin dhe erëzat e xhenxhefilit sipas shijes në një tas.
 2. Shtoni gjalpin në copa të vogla.
 3. Prisni vezën dhe gatuajeni gjithçka në një petë të shkurtër.
 4. Formoni brumin në një top të madh dhe mbështilleni në letër për të paktën 30 minuta.
 5. Nxehni furrën në 175 gradë në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 6. E shtrini brumin në një sipërfaqe pune të lyer lehtë me miell.
 7. Gingerbreadman përdor prerësin e biskotave.
 8. Vendosini biskotat në një tepsi të veshur me letër furre.
 9. The Piqini biskotat për rreth 10-12 minuta, në varësi të trashësisë së tyre.
 10. Lërini të ftohen.
 11. Përzieni pluhurin sheqer dhe ujin në një krem.
 12. Ngjyrosni nëse dëshironi.
 13. Lyejini biskotat me krem.
 14. Gingerbread burrë me Zbukuroni me spërkatje dekorative dhe lërini të qëndrojnë.

Biskotat ruhen mirë në një tepsi metalike dhe ende kanë shije krokante.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore me grep brumi
 • Rulë brumi
 • Parchpaper
 • Furçë për ngjitje
 • Tasë