Gjakderdhje me sherbet kokrra të kuqe, pandispanje dhe krem për Krishtlindje

Gjakderdhje me sherbet kokrra të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një magjike me manaferra të ngrira, kek dhe krem pana. Trifle përbëhet nga shtresa të ndryshme si sherbet kokrra të kuqe, shtresa keku dhe krem mascarpone dhe zbukurohet me një shkop kanelle dhe rozmarinë për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gjakderdhje me sherbet kokrra të kuqe
Gjakderdhje me sherbet kokrra të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një magjike me manaferra të ngrira, kek dhe krem pana. Trifle përbëhet nga shtresa të ndryshme si sherbet kokrra të kuqe, shtresa keku dhe krem mascarpone dhe zbukurohet me një shkop kanelle dhe rozmarinë për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta angleze

Përbërës

 • 100 g mjedra, të ngrira
 • 100 g boronica, të ngrira
 • 100 ml ujë
 • 1 pandispanje, e vogël
 • 250 g mascarpone
 • 200 ml krem
 • 1 f. Ngurtësues kremi
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • Kanellë sipas dëshirës
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • Liker portokalli, sipas dëshirës
 • 4 degë rozmarinë
 • 4-6 boronica, për zbukurim
 • 4 shkopinj kanelle
 • 4 feta limoni, të ëmbëlsuar

Udhëzime

 1. Përgatisni dy sherbete të ndryshme me kokrra të ngrira.
 2. Mberthat e ngrira i derdhni veçmas në një blender.
 3. Hidhni në ujë. Shtoni sheqerin.
 4. Përziejini kokrrat derisa të bëhen pure imët.
 5. Së pari mbushni sherbetin e mjedrës në gota duke përdorur një qese tub.
 6. Hidhni sipër me një lugë pak liker portokalli.
 7. Më pas mbulojeni me sherbetin e boronicës.
 8. Rrahim kremin e ftohtë me ngurtësuesin e kremit, sheqer vaniljen dhe kanellën.
 9. Përzieni mascarpone.
 10. Hidhni kremin në një qese tubash dhe pipë mbi sherbetin e manaferrave.
 11. The Vendose ëmbëlsirën në frigorifer derisa të jetë gati për t’u shërbyer për të mos shkrirë sherbetin e manave.

Vegla

 • çanta tubash
 • gota për përzierje
 • lugë
 • gota ëmbëlsire