Gjarpër me tortë ditëlindjeje me fondant për festë në xhungël

10 persona | 240 minuta

Një tortë përrallore e ditëlindjes që do të bie në sy në çdo festë për ditëlindjen e fëmijëve! Torta përbëhet nga disa shtresa petë dhe është e mbushur me një krem qumështi të gatuar. Pas një periudhe ftohjeje, torta mbulohet me fondante jeshile dhe të verdhë në një model gjarpëri.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Gjarpër me tortë ditëlindjeje me fondant për festë në xhungël
Gjarpër me tortë ditëlindjeje me fondant për festë në xhungël

10 persona | 240 minuta

Një tortë përrallore e ditëlindjes që do të bie në sy në çdo festë për ditëlindjen e fëmijëve! Torta përbëhet nga disa shtresa petë dhe është e mbushur me një krem qumështi të gatuar. Pas një periudhe ftohjeje, torta mbulohet me fondante jeshile dhe të verdhë në një model gjarpëri.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Brumë

 • 300 g gjalpë
 • 2 vezë
 • 150 ml ujë
 • 2 lugë lëng limoni
 • 1 majë kripë
 • 650 g miell

Krem

 • 1 l qumësht
 • 400 g sheqer
 • 2 pako sheqer vanilje
 • 8 të verdha veze
 • 100 g miell

Mbulim

 • 250 g fondant, e verdhë
 • 250 g fondant, jeshile
 • 50 g fondant, e kuqe
 • 50 g fondant, e zezë
 • Udhëzime

  Përgatitja e brumit

  1. Hidhni lëngun e limonit në ujin e ftohtë.
  2. Rrihni vezët derisa të zbuten dhe shtoni ujin me limon dhe kripën.
  3. Sitni miellin në sipërfaqen e punës dhe lyeni sipër me gjalpin e ftohtë të prerë.
  4. Mielli dhe gjalpi me thike.
  5. Bërni një pus në masë dhe derdhni masën e vezëve.
  6. Përpunoni të gjithë në një brumë.
  7. Ndajeni brumin në 10-12 copa dhe formoni toptha.
  8. Mbulojeni me film dhe lëreni për 1 orë vendoseni në frigorifer.
  9. Më pas hapeni çdo topth hollë në letër furre dhe prisni ose prisni një rreth me diametër përafërsisht 24-26 cm.
  10. Shponi rrethin disa here me pirun.
  11. Letren e pjekjes e lyejme me rreth dhe i vendosim prerjet ne tepsi.
  12. Pjekim ne furre te parangrohur ne 180 grade per 7-10 minuta.

  Pergatitja e kremit

  1. Sillni qumeshtin deri në zierje.
  2. Përziejini të verdhat e vezëve me sheqerin dhe sheqer vaniljen, shtoni miellin dhe përzieni mirë.
  3. Qumështi i nxehtë i n Hidhni përzierjen e sheqerit pluhur dhe përzieni.
  4. Gatoseni masën e kremit në zjarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht.

  Mblidhni tortën dhe jepni formë

  1. Vendosni një bazë të ftohur në një kallëp dhe lyejeni me kremin e ftohur.
  2. The baza e dytë E vendosim sipër dhe e lyejmë sërish me krem. Përpunoni të gjitha bazat e tjera në të njëjtën mënyrë.
  3. Lyeni skajet e tortës dhe sipër me krem.
  4. Prisni copat që keni pjekur me kekun dhe i spërkatni sipër dhe anash tortës. . Mund të spërkatet edhe me thekon të pjekur
  5. bajame.
  6. E vendosim tortën në frigorifer për 6-8 orë.
  7. Prejmë nga keku një formë gjarpri dhe e vendosim saktë në një tepsi.

  E mbulojmë tortën me fondant

  1. E gjelbërta, rrokullisni fondantin e kuq dhe të verdhë, vizatoni modelin e rrjetës.
  2. Preni rrathë të vegjël dhe mbuloni me kujdes tortën.
  3. Formoni dhe poziciononi gjuhët, sytë dhe hundët e gjarprit nga fondanta kuq e zi.
  4. Sapo të mbulohet torta, ftojeni.

  Vegla

  • thikë
  • tas
  • film ngjitës
  • letër pergamene
  • pirun
  • përzierës dore
  • spatula kuzhine
  • lugë
  • set fondante
  • tenxhere
  • trashë