Gjarpër sallatë ton me turshi, perime dhe djathë

Gjarpër sallatë ton me turshi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Sallata me ton me turshi është e rregulluar në formën e gjarprit dhe bie në sy. Sallata me ton, patate të ziera, vezë, karrota, djathë të shkrirë dhe turshi është shumë e ushqyeshme dhe super e shijshme. Përbërësit përzihen me majonezë, hudhra e shtuar sjell me vete një erëz të caktuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gjarpër sallatë ton me turshi
Gjarpër sallatë ton me turshi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Sallata me ton me turshi është e rregulluar në formën e gjarprit dhe bie në sy. Sallata me ton, patate të ziera, vezë, karrota, djathë të shkrirë dhe turshi është shumë e ushqyeshme dhe super e shijshme. Përbërësit përzihen me majonezë, hudhra e shtuar sjell me vete një erëz të caktuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 1 kanaçe ton, në lëngun e vet
 • 3 patate
 • 4 vezë
 • 80 g djathë të përpunuar
 • 200 g majonezë
 • 100 g tranguj
 • 2 karota
 • majdanoz, për shije
 • hudhër, në shije

Udhëzime

 1. Gatijini patatet, karotat dhe vezët.
 2. Prisni peshkun në mënyrë të barabartë në një tas sallate me një pirun, duke shtuar pak lëng nga kanaçe nëse është e nevojshme. i perziejme te gjitha bashke.
 3. Redezoni majonezen me pak hudhra te grira.
 4. I perziejme te gjithe perberesit me majonezin.
 5. Rrendisim sallaten e pergatitur ne nje tepsi te sheshte ne formen e gjarprit.
 6. Shperndani trangujte ne feta mbi pjesa e pasme e gjarprit .
 7. Siper syte hidhini kokrra piper te zi dhe priteni gjuhen me maje nga nje karrote.
 8. Sallaten me ton e zbukurojme me pak majdanoz dhe e servirim.

Vegla

 • tenxhere
 • pirun
 • tas sallate
 • lugë
 • rende
 • shtypja e hudhrës
 • thikë
 • tebaka për servirje