Gjel deti i pjekur me perime në salcë shampanje

Gjel deti i pjekur me perime në salcë shampanje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Gjel deti i pjekur me perime në një salcë shampanje tingëllon shumë e pazakontë. Mishi i shpendëve piqet në furrë për të qenë tepër i lëngshëm dhe i shijshëm. I mbushur me perime me lëng nga brenda dhe i derdhur me lëng pule dhe shampanjë, krijohet një përbërje harmonike dhe aromatike. Kjo pjatë është e përkryer për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gjel deti i pjekur me perime në salcë shampanje
Gjel deti i pjekur me perime në salcë shampanje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Gjel deti i pjekur me perime në një salcë shampanje tingëllon shumë e pazakontë. Mishi i shpendëve piqet në furrë për të qenë tepër i lëngshëm dhe i shijshëm. I mbushur me perime me lëng nga brenda dhe i derdhur me lëng pule dhe shampanjë, krijohet një përbërje harmonike dhe aromatike. Kjo pjatë është e përkryer për një tryezë festive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • ½ qepë
 • ½ karrota
 • 1 kërcell selino
 • ½ portokall
 • 1 lugë majdanoz i tharë
 • 1 lugë rozmarinë e thatë
 • 1 lugë sherebelë e thatë
 • 1 lugë gjelle trumzë e thatë
 • ½ lugë gjelle piper limoni
 • kripë , sipas shijes
 • 3-4 kg gjeldeti, i plote
 • 210 ml lëng pule
 • 375 ml shampanjë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 175 gradë.
 2. Rreshtoni një tepsi të thellë pjekjeje me një copë letër alumini aq të madhe sa të mbështillni të gjithë shpendët.
 3. Qërojini perimet.
 4. Qepni në kubikë qepën, karrotën dhe selinon.
 5. Portokalli në Pritini në copa.
 6. Përzieni barishtet, piperin dhe kripën në një tas të vogël.
 7. Fërkojeni gjelin nga brenda dhe jashtë me përzierjen e erëzave.
 8. Mbusheni me perimet e përgatitura dhe portokallin.
 9. Lidhni këmbët së bashku me kuzhinë spango.
 10. Zog në vend Vendoseni në tepsi.
 11. Hidhni lëngun e mishit dhe shampanjën.
 12. Sigurohuni që një sasi e vogël e lëngut të derdhet edhe te shpendët.
 13. Mbulojeni gjelin me folie në mënyrë që të nuk është e ngushtë në kofshë dhe gjoks
 14. Vendoseni në furrë dhe gatuajeni derisa lëngu të jetë i pastër kur ta shponi, rreth 1½ deri në 2 orë.
 15. Hiqni folenë dhe piqni shpendët për 30-60 minuta të tjera derisa të marrin ngjyrë të artë kafe.
 16. Mbuloni gjelin e pjekur me petë, 10 -Lëreni të piqet për 15 minuta.

Piper limoni mund të zëvendësohet me piper të zi të bluar.

Vegla

 • fletë pjekje
 • fletë kallaji
 • tas
 • qëruese
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • spangoz kuzhine