Gjel deti i pjekur me trumzë, limon dhe hudhër

10 persona | 190 minuta

Mishi është shumë i butë, i lëngshëm dhe i butë. Me erëza dhe limoni është tepër aromatik.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Gjel deti i pjekur me trumzë
Gjel deti i pjekur me trumzë

10 persona | 190 minuta

Mishi është shumë i butë, i lëngshëm dhe i butë. Me erëza dhe limoni është tepër aromatik.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4-5 kg gjeldeti
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 100 gr gjalpë + 1 lugë gjelle e shkrirë
 • 1 limon i padepiluar
 • 1 lugë trumzë
 • 1 qepë
 • 1 koka e hudhres

Udhëzime

 1. Shpëlajeni gjelin me ujë të ftohtë dhe thajeni me peshqirë kuzhine.
 2. Kripni gjelin me kripë dhe piper dhe lëreni të qëndrojë për pak.
 3. Në një tenxhere të vogël shkrini gjalpin.
 4. Qeni një limon.
 5. Te grira holle Perziejini gjethet e trumzes me lekuren e limonit te grire.
 6. Prisni mishin e limonit ne feta te trasha.
 7. Qepni qepen ne rrathe dhe grijeni hudhren.
 8. Te gjitha perziejini dhe mbushni gjelin me mase .
 9. Shpendët me furçën e shkrirë me gjalpë.
 10. Mbyllni fort hapjen me spango kuzhine.
 11. E vendosim gjelin e mbushur në një enë pjekjeje me anën e gjoksit lart.
 12. Pjekim në furrë të parangrohur në 180 °C për rreth. 2-2.5 ore.
 13. Mbuloni shpendet me leter alumini.
 14. Lëreni gjelin e detit edhe për 20 minuta.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • furçë kuzhine
 • spangoz kuzhine
 • pjek