Gjëra dimërore me mandarina, biskotë dhe krem

Gjëra dimërore me mandarina

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Kjo gjë e lehtë dimërore e bërë nga brumi delikat i biskotave dhe ëmbëlsia e lehtë e kremit me fruta aromatike është shumë e lehtë për t’u përgatitur. Por si pamja festive ashtu edhe shija tepër e shijshme do t’i kënaqin mysafirët. Përbërësit fillimisht përzihen në një brumë dhe më pas piqen në një kek. Përbërësit për kremin duhet vetëm të përzihen në mikser. Në fund renditni në gota copat e copëtuara të kekut, mandarinat e freskëta dhe kremin e shijshëm dhe ëmbëlsirën mund ta servirni.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gjëra dimërore me mandarina
Gjëra dimërore me mandarina

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Kjo gjë e lehtë dimërore e bërë nga brumi delikat i biskotave dhe ëmbëlsia e lehtë e kremit me fruta aromatike është shumë e lehtë për t’u përgatitur. Por si pamja festive ashtu edhe shija tepër e shijshme do t’i kënaqin mysafirët. Përbërësit fillimisht përzihen në një brumë dhe më pas piqen në një kek. Përbërësit për kremin duhet vetëm të përzihen në mikser. Në fund renditni në gota copat e copëtuara të kekut, mandarinat e freskëta dhe kremin e shijshëm dhe ëmbëlsirën mund ta servirni.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 180g sheqer
 • 140ml qumësht
 • 110ml vaj vegjetal
 • 240g miell
 • 1½ lugë pluhur pjekjeje
 • 500g crème fraiche
 • 100g sheqer pluhur
 • 150ml krem
 • 5-6 mandarina

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër furre.
 3. Përzieni vezët, sheqerin, qumështin e ngrohtë dhe vajin vegjetal në një enë.
 4. Përziejini mirë me mikser derisa të bëhet një masë homogjene.
 5. Mielli Sitë, përzihet me pluhurin për pjekje dhe shtohet te përbërësit e lëngshëm.
 6. Trahni mirë.
 7. Hidhni brumin në tepsi.
 8. E pjekim kekun për 25-30 minuta.
 9. E lëmë të ftohet plotësisht dhe të shkërmoqet trashë.
 10. Përzieni salcën e thartë me sheqer pluhur
 11. Rrahim kremin e ftohtë me mikser derisa të jetë i ngurtë.
 12. Palosim me kujdes kremin në masën e kosit.
 13. Qojmë mandarinat dhe i presim përgjysmë për së gjati.
 14. Rrendisim torte crumble, krem dhe mandarina ne shtresa ne gota ose tasa.

Sipas dëshirës, torta mund të zëvendësohet me biskota të gatshme.

Vegla

 • letë pjekje
 • tas
 • blender
 • sitë
 • letër pjekje
 • kavanoza