Gjoks pule të mbushur à la Caprese me domate dhe mocarela

Gjoks pule të mbushur à la Caprese me domate dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Është i shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur, por shijon shumë më mirë. I mbushur me domate, mocarela dhe borzilok, mishi është veçanërisht i lëngshëm. E pjekur në furrë, pula merr një kore të shijshme dhe krokante, e cila i jep një prekje të veçantë kësaj pjate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gjoks pule të mbushur à la Caprese me domate dhe mocarela
Gjoks pule të mbushur à la Caprese me domate dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Është i shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur, por shijon shumë më mirë. I mbushur me domate, mocarela dhe borzilok, mishi është veçanërisht i lëngshëm. E pjekur në furrë, pula merr një kore të shijshme dhe krokante, e cila i jep një prekje të veçantë kësaj pjate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1 lugë gjelle gjalpë, i shkrirë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 2 gjoks pule
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • barishte italiane, për shije
 • 1-2 domate
 • 1-2 degëza borziloku
 • 100-150 g mocarela, ose djathë tjetër
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Prisni hudhrën imët me thikë.
 2. Përzieni gjalpin e shkrirë me hudhrën në një enë. .
 3. Më pas kripë e piper pak dhe rregullojeni me barishte italiane.
 4. Prisni në feta domatet.
 5. Prisni gjethet e borzilokut në copa të vogla. ​domatet, gjethet e borzilokut të grira dhe djathi i grirë në gjysmën e çdo gjoksi të pulës të prerë.
 6. Mbulojeni me gjysmën tjetër.
 7. Vendosni gjoksin e pulës në një tavë të lyer me vaj.
 8. Lyejeni sipër me gjalpin e mbetur të hudhrës.
 9. Pjekim gjellën për rreth 30 minuta në 200°C.
 10. Gjoks pule të mbushur à la Spërkateni Caprese me djathin e mbetur rreth 10 minuta para përfundimit të pjekjes.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • rende
 • tavë