Gjoks pule të mbushur me lakra brukseli, djathë dhe arra

Gjoks pule të mbushur me lakra brukseli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo recetë për gjoksin e pulës të mbushur me lakër brukseli dhe arra do të kënaqë edhe ata që nuk i pëlqejnë lakra brukseli. Skuqen deri sa të marrin ngjyrë të artë me një mbushje të shijshme djathi, arra dhe lakra Brukseli, duke rezultuar në një kore të lehtë, krokante dhe më pas gatuhet në furrë. Kjo krijon një pjatë plot trup dhe mbushje, të cilës askush nuk mund t’i rezistojë. Lakra këtu harmonizohet bukur me arrat dhe djathin e shkrirë, ndërsa shtimi i lëngut të limonit e bën pjatën edhe më pikante dhe më të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gjoks pule të mbushur me lakra brukseli
Gjoks pule të mbushur me lakra brukseli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo recetë për gjoksin e pulës të mbushur me lakër brukseli dhe arra do të kënaqë edhe ata që nuk i pëlqejnë lakra brukseli. Skuqen deri sa të marrin ngjyrë të artë me një mbushje të shijshme djathi, arra dhe lakra Brukseli, duke rezultuar në një kore të lehtë, krokante dhe më pas gatuhet në furrë. Kjo krijon një pjatë plot trup dhe mbushje, të cilës askush nuk mund t’i rezistojë. Lakra këtu harmonizohet bukur me arrat dhe djathin e shkrirë, ndërsa shtimi i lëngut të limonit e bën pjatën edhe më pikante dhe më të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 fileto gjoksi pule
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije
 • 200g lakër brukseli
 • 50-60g arra
 • 150g djathë
 • 1 lugë lëng limoni
 • 3 lugë vaj

Udhëzime

 1. Feto fileton e pulës në mënyrë që të hapet si një libër.
 2. Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe grijeni me një çekiç kuzhine.
 3. Hqini nga mbështjellja dhe rregulloni të dyja anët me kripë dhe piper.
 4. Prisni imët lakrat e Brukselit për mbushjen .
 5. Në një enë përzieni së bashku arrat e grira, djathin e grirë, lëngun e limonit, një lugë vaj, kripë dhe piper.
 6. Vendosni mbushjen në secilën pjesë të gjoksit të pulës dhe rrotulloni së bashku.
 7. Nxeheni vaj në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 8. Pulë, përafërsisht Piqini për 8 minuta në mënyrë që të skuqen lehtë nga të gjitha anët.
 9. Vendosni roletë në një tavë. pulen ne te per rreth 10 – 15 minuta.
 10. Gjoks pule te mbushur me lakra brukseli e heqim nga furra dhe e sherbejme menjehere.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • mbështjellës plastik
 • tas
 • tavë