Gjysmëhënës aromatike vanilje me bajame për Krishtlindje

Gjysmëhënës aromatike vanilje me bajame për Krishtlindje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Gjysmëhënat e vogla janë biskotat e preferuara absolute në kohën e Krishtlindjeve. Gjysmëhënët e vaniljes janë një domosdoshmëri për çdo kafe Advent. Aroma e shkëlqyer tashmë i josh të gjithë në kuzhinë gjatë pjekjes!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gjysmëhënës aromatike vanilje me bajame për Krishtlindje
Gjysmëhënës aromatike vanilje me bajame për Krishtlindje

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Gjysmëhënat e vogla janë biskotat e preferuara absolute në kohën e Krishtlindjeve. Gjysmëhënët e vaniljes janë një domosdoshmëri për çdo kafe Advent. Aroma e shkëlqyer tashmë i josh të gjithë në kuzhinë gjatë pjekjes!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 280 g miell
 • 200 g gjalpë, i zbutur
 • 100 g bajame ose arra të bluara
 • 80 g sheqer pluhur
 • 1 qese sheqer vanilje
 • 100 g sheqer pluhur, për spërkatje
 • 1-2 thasë sheqer vanilje, mirë, për të spërkatur

Udhëzime

 1. Përzieni shpejt miellin, gjalpin e zbutur, bajamet, sheqerin pluhur dhe sheqer vaniljen në një brumë të lëmuar.
 2. Mbulojeni brumin me film ushqimor dhe ftojeni për 90 minuta.
 3. Nxeheni furrën në 170 ºC për një cikël ajri të nxehtë .
 4. Bërni brumin duke përdorur një fletë brumi të ndarë në copa me përmasa të barabarta.
 5. Nga copat e brumit formoni role.
 6. Prisni roletë në copa të vogla dhe prej tyre formoni briosh.
 7. Vendosni brioshët me vanilje. nje tepsi te shtruar me leter furre dhe e pjekim per rreth 15 minuta.
 8. Sheqeri i vaniljes dhe sheqer pluhur perzihen dhe sperkaten mbi gjysmen e vaniljes ende te nxehte.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore me grep brumi
 • film ngjitës
 • letër për pjekje
 • kartë pastiçerie
 • shaker sheqeri me krem