Gratin aromatike patate me presh, trumzë dhe hudhër

Gratin aromatike patate me presh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo është e shijshme. Qepët e skuqura me hudhër dhe trumzë të freskët i japin patateve një shije të veçantë. E pjekur në furrë, konsistenca bëhet e butë, e lëngshme dhe shumë e butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gratin aromatike patate me presh
Gratin aromatike patate me presh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo është e shijshme. Qepët e skuqura me hudhër dhe trumzë të freskët i japin patateve një shije të veçantë. E pjekur në furrë, konsistenca bëhet e butë, e lëngshme dhe shumë e butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Gatimet me perime, Kurset kryesore, Vegjetariane | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1 kg patate
 • 300 g presh
 • 3 thelpinj hudhra
 • 3 degë trumzë
 • 50 gr gjalpë + pak për lyerje
 • 350 ml krem pana
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • Djathë, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qëroni dhe prisni patatet.
 2. Sigurohuni që secila fetë të mos jetë më e trashë se ¹⁄₂ centimetra.
 3. Zieni patatet në ujë të vluar për 3 minuta.
 4. I kulloni perimet në një kullesë. një pjesë të lehtë të preshit në rrathë.
 5. Prisni hudhrën dhe trumzën.
 6. Shkrini gjalpin në një tigan në zjarr mesatar.
 7. Skuqni preshin në të për 5 deri në 6 minuta.
 8. Shtoni hudhrat dhe trumze dhe vazhdojme zierjen per 1 minute.
 9. Lyejeni nje tave me gjalp.
 10. Shperndani gjysmen e patateve dhe preshin e skuqur ne ene.
 11. Redezoni me kripe dhe piper.
 12. Mbulojeni me patatet e mbetura.
 13. Spërkateni me kripë dhe spërkatni piper dhe mbi të hidhni kremin.
 14. Tavën e pjekim për 45-60 minuta në 180 °C derisa patatet të jenë të buta. fundi i gatimit.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tavë
 • tavë