Gratin me lulelakra vegjetariane me salcë kosi dhe djathë

Gratin me lulelakra vegjetariane me salcë kosi dhe djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Gratini i mrekullueshëm i lulelakrës jo vetëm që ka shije të shijshme, por receta përgatitet shpejt. Kjo është e gratinuar me djathë në furrë dhe është një pjatë e mrekullueshme anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gratin me lulelakra vegjetariane me salcë kosi dhe djathë
Gratin me lulelakra vegjetariane me salcë kosi dhe djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Gratini i mrekullueshëm i lulelakrës jo vetëm që ka shije të shijshme, por receta përgatitet shpejt. Kjo është e gratinuar me djathë në furrë dhe është një pjatë e mrekullueshme anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata me perime, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g lulelakër
 • 120 g djathë
 • 2 vezë
 • 200 g salcë kosi
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije

Udhëzime

 1. Lëlalakrën e lani dhe e ndani në lule lulesh.
 2. I ziejini në ujë të kripur me lëng limoni për rreth 10 minuta.
 3. Fërkoni djathin.
 4. Përziejini vezët me salcën e thartë.
 5. Rrezojini me kripë dhe piper.
 6. Lëlakrën e vendosim në një tavë.
 7. Sipër shtrojmë salcën e kosit.
 8. Llaklakrën e pjekim në furrë për 15 minuta në temperaturë 180 gradë.
 9. Spërkasim me djathë dhe e pjekim në furrë edhe për 10 minuta.
 10. Gratin

 11. lulelakra mund të shërbehet si pjatë e dytë me mish ose të shërbehet peshk, por thjesht shijoni vegjetariane.

Gratini i lulelakrës mund të rafinohet mrekullisht me pak proshutë ose bockwurst.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere
 • tavë
 • tas
 • thikë