grirë pule pikante me salcë soje dhe borzilok

4 persona | 15 minuta

Kjo pjatë pikante me djegës dhe barishte aromatike është gati në vetëm 15 minuta. Grirja e pulës është e shijshme dhe zakonisht shërbehet me oriz të zier dhe vezë të skuqura.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
grirë pule pikante me salcë soje dhe borzilok
grirë pule pikante me salcë soje dhe borzilok

4 persona | 15 minuta

Kjo pjatë pikante me djegës dhe barishte aromatike është gati në vetëm 15 minuta. Grirja e pulës është e shijshme dhe zakonisht shërbehet me oriz të zier dhe vezë të skuqura.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 120 ml lëng pule
 • 3 lugë salcë soje
 • 1 lugë salcë peshku
 • 1½ lugë gjelle sheqer kaf
 • 1½ lugë uthull orizi
 • 3 thelpinj hudhër
 • 2 shallot
 • 1 spec djegës
 • 1 tufë borzilok
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 700 g pulë të grirë
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Në një enë, bashkoni lëngun e pulës, salcën e sojës, salcën e peshkut, sheqerin dhe uthullën.
 2. Përdorni thikën për të grirë imët hudhrën, qepujt dhe specin djegës.
 3. Nxirrni gjethet e borzilokut nga bishtat.
 4. Nxeheni vajin në një tigan.
 5. Kaurdisim hudhrën, qepën dhe specin djegës për 1-2 minuta në zjarr të fortë.
 6. Pulën e grirë i shtojmë perimeve.
 7. Skuqeni të gjithë për 5-6 minuta duke i përzier vazhdimisht.
 8. Hidhni salcën e përgatitur, e trazoni dhe e rregulloni me kripë.
 9. Përmbajtja e tiganit Ziejeni për 2-3 minuta derisa salca të trashet.
 10. Spërkatni borzilokun në tigan dhe përzieni mirë.
 11. Pjekim mishin e grirë për edhe 30 sekonda.
 12. Shërbejeni pulën e bluar me oriz të zier dhe një vezë të skuqur të sapo skuqur.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • pan