Gryka e derrit të pjekur në letër alumini me hudhër

Gryka e derrit të pjekur në letër alumini me hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Mishi marinohet fillimisht me hudhër, mustardë dhe erëza. Pas disa orësh pjekje mishi bëhet me lëng dhe shumë i butë. Gryka e derrit e pjekur në letër alumini me hudhër është një recetë e mrekullueshme për t’i bërë përshtypje vizitorëve tuaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gryka e derrit të pjekur në letër alumini me hudhër
Gryka e derrit të pjekur në letër alumini me hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Mishi marinohet fillimisht me hudhër, mustardë dhe erëza. Pas disa orësh pjekje mishi bëhet me lëng dhe shumë i butë. Gryka e derrit e pjekur në letër alumini me hudhër është një recetë e mrekullueshme për t’i bërë përshtypje vizitorëve tuaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 1700-1800 g grusht derri
 • 5-6 thelpi hudhër
 • ⅔ lugë kripë
 • ½ lugë gjelle piper i zi
 • 2 lugë mustardë tavoline
 • 1 lugë erëza derri
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Shpëlajeni kyçin nën ujë të rrjedhshëm dhe thajeni.
 2. Qëroni hudhrën dhe shtypni.
 3. Përzieni kripën, piperin, mustardën, erëzat dhe vajin në një tas.
 4. Gdhendni kyçin thellë me majën e thikës .
 5. Më pas Fërkojeni mirë me marinadën.
 6. Fërkojini edhe vrimat.
 7. Vendosni kyçin në frigorifer për 4-5 orë.
 8. Nxirreni mishin nga frigoriferi dhe mbështilleni me letër alumini.
 9. Vendosni në një tavë.
 10. Furrë Ngrohni paraprakisht në 190°C, vendoseni në tavë.
 11. Pas rreth 15 minutash e ulim zjarrin në 160°C.
 12. Pjekim edhe për dy orë e gjysmë.
 13. Hiqni grusht derri të pjekur nga furra dhe shërbejeni me një pjatë anësore sipas dëshirës tuaj.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • shtypje hudhre
 • tas
 • tavë
 • fletë alumini