Grykë derri e pjekur krokante me mjaltë dhe salcë soje

Grykë derri e pjekur krokante me mjaltë dhe salcë soje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

Gryka e derrit të pjekur është një klasik i kuzhinës gjermane dhe çeke.Në këtë recetë, nyja fillimisht gatuhet në një lëng të pjekur mirë, më pas lyhet me një përzierje mjalti, soje dhe salcë domate dhe më pas piqet në furrë derisa të bëhet krokante. Kjo e bën mishin shumë të butë dhe të butë, aromatik dhe ka shije tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Grykë derri e pjekur krokante me mjaltë dhe salcë soje
Grykë derri e pjekur krokante me mjaltë dhe salcë soje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

Gryka e derrit të pjekur është një klasik i kuzhinës gjermane dhe çeke.Në këtë recetë, nyja fillimisht gatuhet në një lëng të pjekur mirë, më pas lyhet me një përzierje mjalti, soje dhe salcë domate dhe më pas piqet në furrë derisa të bëhet krokante. Kjo e bën mishin shumë të butë dhe të butë, aromatik dhe ka shije tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 grusht derri
 • 7-8 thelpinj hudhër
 • 2 lugë kripë
 • ½ lugë piper i zi
 • ½ lugë chmeli-suneli
 • 1½-2 L ujë
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1-2 gjethe dafine
 • 5-7 kokrra piper te zi
 • 4-5 kokrra allspice
 • 1 luge salce soje
 • 1½ luge salce domate
 • 1 luge mjalte

Udhëzime

 1. Shpëlajeni kyçin e këmbës nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe thajeni.
 2. Qëroni hudhrën dhe shtypni me një shtypje. një thikë të mprehtë.
 3. Mbulojeni masën e hudhrës në të çarat.
 4. Vendosni kofshën në një tenxhere, mbulojeni me ujë të ftohtë dhe shtoni kripën e mbetur.
 5. Vlojeni për rreth 10-15 minuta. një lugë me vrima ose lugë me vrima.
 6. Qëroni dhe lani qepën dhe karotën dhe shtoni në tenxhere.
 7. Shtoni gjethet e dafinës dhe aromën dhe kokrrat e piperit. .
 8. Më pas hiqeni nga tenxherja dhe vendoseni në një pjatë.
 9. Përzieni salcën e sojës dhe domateve me mjaltin në një tas të vogël.
 10. Gruajeni kyçin e këmbës me të nga të gjitha anët.
 11. Vendosni në një tavë dhe gatuajeni rreth 300-400 Shtoni ml lëng mishi.
 12. Mbulojeni enën e tavës me letër alumini.
 13. Pjekim gishtat në furrën e nxehur më parë në 180°C për rreth 50 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 14. Hiqni folenë nga tepsi dhe piqni gishtat për 10-15 minuta të tjera derisa të bëhet krokante.
 15. Kuçja e derrit të pjekur në një pjatë servirjeje me koriandër.
 16. Shërbejeni të nxehtë ose të ftohtë me lakër turshi të zier në avull, pure patatesh ose sallatë patate.

Zakonisht shërbehet me lakër turshi të zier në avull dhe pure patatesh, nyja e pjekur është e mirë për drekat e përditshme, por mund t’u shërbehet edhe mysafirëve në një festë.

Vegla

 • Enxhere gatimi
 • Tavë
 • Kupë matëse
 • Thikë ose lugë me vrima
 • Thikë
 • Takme
 • Pjata e hudhrës
 • Tapa
 • Furçë për ngjitje