Grykë derri e pjekur me lëng me salcë mustardë në furrë

Grykë derri e pjekur me lëng me salcë mustardë në furrë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 390 minuta

Në këtë recetë, kyçi i derrit marinohet fillimisht në një marinadë me mustardë, uthull vere, salcë soje dhe barishte të thata për rreth 4-5 orë ose gjatë gjithë natës. Më pas piqet në një tub për pjekje në furrë derisa të bëhet krokant. Kjo metodë gatimi është një mënyrë e përsosur për të marrë një gisht të lëngshëm me një lëkurë krokante. Falë marinadës, mishi nuk është vetëm lëng, por shumë aromatik dhe ka një shije aromatike, pak të thartë. Dhe pjesa më e mirë është se furra qëndron e pastër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Grykë derri e pjekur me lëng me salcë mustardë në furrë
Grykë derri e pjekur me lëng me salcë mustardë në furrë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 390 minuta

Në këtë recetë, kyçi i derrit marinohet fillimisht në një marinadë me mustardë, uthull vere, salcë soje dhe barishte të thata për rreth 4-5 orë ose gjatë gjithë natës. Më pas piqet në një tub për pjekje në furrë derisa të bëhet krokant. Kjo metodë gatimi është një mënyrë e përsosur për të marrë një gisht të lëngshëm me një lëkurë krokante. Falë marinadës, mishi nuk është vetëm lëng, por shumë aromatik dhe ka një shije aromatike, pak të thartë. Dhe pjesa më e mirë është se furra qëndron e pastër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 1 grusht derri
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjelle uthull vere
 • 1 lugë salcë soje
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 lugë gjelle mustardë dijon
 • 1 lugë fara mustarde
 • 1 lugë gjelle kripë
 • ⅓ lugë rozmarinë e thatë
 • ⅓ lugë borzilok, të thatë
 • ⅓ lugë koriandër, bluar

Udhëzime

 1. Shpëlajeni gishtin mirë dhe thajeni.
 2. Përdorni një thikë të mprehtë për të bërë një të çarë në lëkurë.
 3. Qëroni dhe shpëlajeni hudhrën.
 4. Prisni 1-2 thelpinj në copa të vogla dhe ngjitini në të çarë.
 5. Hudhrat e mbetura shtypni me shtypje.
 6. Për marinadën, përzieni uthullën e verës me salcën e sojës, vajin, mustardën, kripën, hudhrën e shtypur, rozmarinën, borzilokun dhe korianderin në një tas të vogël me një kamxhik të vogël.
 7. Lëreni marinada zhytet për rreth 10-15 minuta.
 8. Lyejeni marinadën në të gjitha anët e kyçit.
 9. Vendoseni në një tas, mbulojeni me kapak ose film ngjitës.
 10. Afërsisht. Lëreni të marinohet për 4-5 orë në temperaturën e dhomës.
 11. Rrotulloni kyçin çdo orë.
 12. Mund ta marinoni kyçin në frigorifer edhe gjatë natës.
 13. Nxeheni furrën në temperaturën 160°C në nxehtësinë e sipërme/të poshtme.
 14. The fusni në një tub për pjekje.
 15. Mbyllni tubin nga të dyja anët.
 16. Vendosni grushtin në një tepsi.
 17. Pjekim në furrë të parangrohur në 160°C për 2 orë.
 18. Nxirreni tepsinë e pjekjes nga furra .
 19. Tubacioni i pjekjes nga lart Prisni hapeni.
 20. Përhapeni pjesën tjetër të marinadës në kyçin e dorës.
 21. Pjekim në 220°C për 15 minuta të tjera derisa të marrin ngjyrë kafe. rregullojini në një pjatë.
 22. Shërbejini me petë patate, lakër turshi ose pure patate, nëse ju pëlqen Shërbejeni.
 23. Kuçja e pjekur e derrit shkon shumë mirë edhe me bukën e fermës ose gjevrekët.

Vegla

 • dërrasë prerës
 • thikë
 • shtypje hudhre
 • tas
 • tas
 • takëm
 • trashë
 • furçë pjekje
 • tub për pjekje