Grykë derri e zier me kvass dhe zarzavate

Grykë derri e zier me kvass dhe zarzavate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 175 minuta

Mishi është gatuar paraprakisht në kvass, një pije që i jep një shije më intensive. Gatimi i gjatë me zarzavate dhe erëza do ta bëjë atë më të butë dhe më të shijshëm. Më pas, i pjekur në furrë, bëhet i butë dhe i lëngshëm. Tepër aromatike, me shije intensive dhe shumë të shijshme, të gjithë duhet ta provojnë këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Grykë derri e zier me kvass dhe zarzavate
Grykë derri e zier me kvass dhe zarzavate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 175 minuta

Mishi është gatuar paraprakisht në kvass, një pije që i jep një shije më intensive. Gatimi i gjatë me zarzavate dhe erëza do ta bëjë atë më të butë dhe më të shijshëm. Më pas, i pjekur në furrë, bëhet i butë dhe i lëngshëm. Tepër aromatike, me shije intensive dhe shumë të shijshme, të gjithë duhet ta provojnë këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1200 g nyjë
 • 6-7 thelpinj hudhër
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1-2 gjethe dafine
 • 1½ lugë gjelle kripë
 • 8-10 kokrra piper, të zi
 • 2 l kvass, të errët
 • 1 l ujë
 • 1 lugë mjaltë
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë salcë soje
 • ½ lugë çaji Chmeli-suneli

Udhëzime

 1. Shpëlajeni kyçin nën ujë të rrjedhshëm dhe thajeni.
 2. Qëroni hudhrën dhe priteni në copa të vogla.
 3. Prisni kyçin me majën e thikës dhe mbushni me hudhrën.
 4. Qroni perimet, qepët në katër katërta .
 5. Vendosni mishin në një tenxhere
 6. Shtoni qepët, karotat e plota, gjethet e dafinës, kripën, kokrrat e piperit dhe Khmeli Suneli.
 7. Hidhni kvass dhe ujë.
 8. Lëreni të vlojë.
 9. Mbyllni tenxheren dhe ziejini për një orë e gjysmë.
 10. Mjaltin, vajin dhe salcën e sojës i trazojmë në një tas.
 11. Nxirreni gishtin nga lëngu dhe shpërndajeni salcën nga të gjitha anët.
 12. Më pas mbështilleni në letër dhe vendoseni në një tepsi.
 13. Pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 60-80 minuta.
 14. Më pas hapim me kujdes folenë dhe piqim nyjen e derrit edhe për 10 minuta.
 15. Më pas hiqeni, servireni me perime ose sallatë.

Koha e gatimit mund të ndryshojë pak në varësi të madhësisë së gishtit dhe për këtë arsye duhet të rregullohet.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • qëruese
 • tavë
 • fletë kallaji
 • tas
 • fletë pjekje