Gulash i butë derri me domate dhe qepë në furrë

Gulash i butë derri me domate dhe qepë në furrë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Ai me domate, hudhra dhe qepë ka shije shumë të butë. I kalitur imët me paprika dhe pastë domate dhe i rrumbullakosur në mënyrë perfekte me salcë kosi, gulashi është i shijshëm dhe super i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gulash i butë derri me domate dhe qepë në furrë
Gulash i butë derri me domate dhe qepë në furrë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Ai me domate, hudhra dhe qepë ka shije shumë të butë. I kalitur imët me paprika dhe pastë domate dhe i rrumbullakosur në mënyrë perfekte me salcë kosi, gulashi është i shijshëm dhe super i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: zierje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 700-800 g mish derri
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • 2-3 lugë miell
 • 2 lugë gjelle vaj
 • 2 qepë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • 3 lugë pastë domate
 • 1 lugë gjelle paprika pluhur
 • 700 g pasata domate
 • 1 lugë mjaltë
 • 600 ml lëng mishi
 • 250 g salcë kosi
 • barishte, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prisni mishin e derrit në copa të vogla.
 2. Rriposeni me kripë dhe piper dhe lyeni me miell.
 3. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare dhe skuqeni mishin në tufa duke u skuqur nga të gjitha anët.
 4. Vendoseni mishin e derrit te pjekur ne nje pjate.
 5. Prejeni qepen ne gjysem unaza.
 6. Ne te njejten tigan skuqni qepet per 4-5 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 7. Shtoni hudhren e grire dhe pasten e domates, perziejini dhe ktheni mishin. në tepsi.
 8. Vendosni gulashin në një enë pjekjeje rezistente ndaj furrës dhe spërkateni me pluhur paprika.
 9. Shtoni pasatën e domates dhe mjaltin dhe mbulojeni me lëngun e mishit.
 10. Të gjitha përzieni mirë. Ena e furrës, e mbuluar, e pjekim në 180° për 90 minuta C E ziejmë në furrë.
 11. Përziejmë disa herë gjatë zierjes.
 12. Shtoni pak lëng mishi ose ujë nëse është e nevojshme.
 13. Hiqni gulashin nga furra, sipër. me salcë kosi dhe shërbejeni të zbukuruar me barishte.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pan
 • spatula
 • tavë
 • lugë përzierje