Gulash viçi me qepë perimesh dhe verë të kuqe në një kazan

Gulash viçi me qepë perimesh dhe verë të kuqe në një kazan

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Asnjë dashnor i mishit nuk mund t’i rezistojë këtij gulash të shijshëm dhe të shijshëm viçi me qepë në kazan. Nëse mishi zihet në një salcë qepë për një kohë të gjatë, rezulton shumë i butë dhe i shijshëm. Gulashi i viçit është një shoqërues i shijshëm i patateve, orizit ose makaronave të gatuara. Mishi bëhet shumë i butë dhe i shijshëm kur zihet për një kohë të gjatë, dhe salca e bollshme e bën çdo pjatë anësore sa më të lëngshme, me një shije të pasur dhe të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Gulash viçi me qepë perimesh dhe verë të kuqe në një kazan
Gulash viçi me qepë perimesh dhe verë të kuqe në një kazan

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Asnjë dashnor i mishit nuk mund t’i rezistojë këtij gulash të shijshëm dhe të shijshëm viçi me qepë në kazan. Nëse mishi zihet në një salcë qepë për një kohë të gjatë, rezulton shumë i butë dhe i shijshëm. Gulashi i viçit është një shoqërues i shijshëm i patateve, orizit ose makaronave të gatuara. Mishi bëhet shumë i butë dhe i shijshëm kur zihet për një kohë të gjatë, dhe salca e bollshme e bën çdo pjatë anësore sa më të lëngshme, me një shije të pasur dhe të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje, zierje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta hungareze

Përbërës

 • 600 g goulash viçi
 • 400 g qepe ose qepë perimesh
 • 2 lugë paste domate
 • 200 ml verë e kuqe
 • 400 ml lëng mishi, i fortë
 • 3 lugë gjalpë i kulluar
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 lugë paprika, e ëmbël
 • 1/ 2 lugë borzilok
 • 1 lugë qimnon
 • 1 majë piper kajen
 • 2 gjethe dafine
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini qepët dhe pritini në kubikë.
 2. Gulashin e viçit në kubikë. Përziejini rregullisht.
 3. Hiqni qepët.
 4. Vendosni 1 lugë gjelle gjalpë të kulluar në tigan dhe skuqni gulashin në zjarr të fortë. parandalojme te skuqet.
 5. Qerojme hudhren dhe e presim imet.
 6. Qepen dhe mishit i shtojme pasten e domates dhe e pjekim.
 7. E lyejme me vere te kuqe dhe e leme te zieje pak.
 8. I shtojme hudhren,papriken pluhur , borzilonë, specin kajene, qimnon dhe gjethet e dafinës dhe i përziejmë shkurtimisht.
 9. Hidhni lëngun e mishit dhe ziejini gjithçka me kapak të mbyllur për përafërsisht Ziejini për 4 orë në zjarr të ulët në pllakë, në 180 °C në
 10. furrë ose në një tenxhere me tavë.
 11. Gulashi është gati kur qepët të jenë prishur dhe mishi të jetë i butë.
 12. Gula Rregullojini me kripë dhe piper dhe hiqni gjethet e dafinës.
 13. Shërbehet me patate të ziera dhe një sallatë të freskët me kastravec dhe rrepkë.

Mishi i paprikës i prerë në rripa mund t’i shtohet edhe mishit.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • kazan
 • spatula mikser