Harengë turshi e stilit suedez me qepë dhe uthull vere

Harengë turshi e stilit suedez me qepë dhe uthull vere

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Në këtë recetë, turshihet me qepë dhe uthull vere. Peshku fillimisht kriposet dhe më pas marinohet me erëza, limon dhe qepë. Kërkon pak përpjekje dhe shija jashtëzakonisht e mirë është vetëm për shkak të erëzave të shumta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Harengë turshi e stilit suedez me qepë dhe uthull vere
Harengë turshi e stilit suedez me qepë dhe uthull vere

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Në këtë recetë, turshihet me qepë dhe uthull vere. Peshku fillimisht kriposet dhe më pas marinohet me erëza, limon dhe qepë. Kërkon pak përpjekje dhe shija jashtëzakonisht e mirë është vetëm për shkak të erëzave të shumta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Gjata me peshk, Snacks | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 1200 ml ujë
 • 75 g kripë
 • 450 g fileto harenge
 • 50 g sheqer
 • 480 ml uthull vere
 • 1 lugë fara mustarde
 • 2 lugë piper të zi. 3 gjethe dafine
 • 1 qepë, e kuqe
 • 1 limon

Udhëzime

 1. Hidhni 960 ml ujë në një tenxhere.
 2. Shtoni kripën dhe ziejini për disa minuta derisa të treten të gjitha kristalet e kripës.
 3. Haqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni ujin të ftohet në temperaturën e dhomës.
 4. Hidheni harengën në një gotë dhe me mbulesë me shëllirë.
 5. Mbyllni kapakun dhe lëreni të qëndrojë në frigorifer për 12 – 24 orë.
 6. Më pas zieni ujin e mbetur në një tenxhere me sheqerin, uthullën, mustardën, kokrrat e piperit. karafil dhe gjethe dafine.
 7. Ngroheni për 5 minuta, më pas lëreni të ftohet.
 8. Nxirreni harengën nga frigoriferi.
 9. Hidhni shëllirën, hiqeni harengën nga kavanoza.
 10. Qëroni qepën dhe priteni në unaza.
 11. Preni limonin ne feta te holla.
 12. Hareringen, qepet dhe limonin hidhni ne kavanoz.
 13. Marinada hidheni mbi te.
 14. Mbyllni kavanozin me kapak dhe e leme te marinohet ne frigorifer per rreth 24 ore. .
 15. Hiqni harengën turshi nga kavanoza dhe shërbejeni si fillim.

Harenga turshi mund të shtohet në sallata. Harenga gjithashtu ka shije të shijshme me qepë dhe të ziera.

Vegla

 • pan
 • xham
 • thikë
 • dërrasë prerëse