Hell karkaleca të pjekur në skarë me ananas në vaj dhe salcë hudhre

Hell karkaleca të pjekur në skarë me ananas në vaj dhe salcë hudhre

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Këto hell të shijshëm karkalecash janë një ndryshim i mirë nga pjekja e mishit në skarë. Karkalecat kanë shije shumë të lëngshme së bashku me ananasin dhe marinata e hudhrës i bën pikante dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hell karkaleca të pjekur në skarë me ananas në vaj dhe salcë hudhre
Hell karkaleca të pjekur në skarë me ananas në vaj dhe salcë hudhre

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Këto hell të shijshëm karkalecash janë një ndryshim i mirë nga pjekja e mishit në skarë. Karkalecat kanë shije shumë të lëngshme së bashku me ananasin dhe marinata e hudhrës i bën pikante dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje në skarë | Menu: E pjekur në skarë, Receta me video | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2-4 feta ananasi, të konservuara
 • 200-250 g karkaleca, të prera, të freskëta ose të ngrira
 • ½ thelpi hudhër
 • kopër, për shije
 • majdanoz, për shije
 • kripë, për shije
 • piper, për të shije
 • paprika pluhur, e kuqe, sipas shijes
 • 1-2 lugë gjelle lëng gëlqereje
 • 3-4 lugë vaj

Udhëzime

 1. Përzieni kripën, piperin dhe pak vaj në një tas të vogël.
 2. Mbërtheni fetat e ananasit nga të dyja anët.
 3. Prisni gjethet e koprës dhe majdanozit në copa të vogla.
 4. Keni thelpin e hudhrës dhe qëroni.
 5. Shtypni përmes shtypjes së hudhrave.
 6. Hudhrat dhe i Shtoni barishtet karkalecave në tas.
 7. Redoseni me kripë, piper dhe pluhur paprika.
 8. Shtypni lëngun e limonit.
 9. Shtoni vajin dhe përzieni mirë.
 10. Lërini karkalecat të marinohen për rreth 15-20 minuta.
 11. Fetat e ananasit Pritini në copa më të vogla.
 12. Tërhiqni copat e karkalecave dhe ananasit në hell. 10 minuta rreth e rrotull.
 13. Shërbejini hellet e karkalecave me salcë hudhre ose salcë teriyaki.

Nëse përdorni karkaleca të ngrira, shkrini, lani dhe kullojini. Skelat e karkalecave mund të përzihen edhe me speca, domate të vogla dhe qepë.

Vegla

 • thikë
 • furçë kuzhine
 • shtypje hudhre
 • tas
 • hell bbq