Hell me lëng të pjekur në skarë me perime shumëngjyrëshe për një festë Barbecue

Hell me lëng të pjekur në skarë me perime shumëngjyrëshe për një festë Barbecue

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto hell me perime janë kaq të shijshme dhe të lehta për t’u bërë. Skelat e pjekura në skarë me speca, kungull i njomë, misër në kalli, ananas dhe kërpudha kanë shije të lëngshme dhe janë perfekte për një festë Barbecue.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hell me lëng të pjekur në skarë me perime shumëngjyrëshe për një festë Barbecue
Hell me lëng të pjekur në skarë me perime shumëngjyrëshe për një festë Barbecue

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto hell me perime janë kaq të shijshme dhe të lehta për t’u bërë. Skelat e pjekura në skarë me speca, kungull i njomë, misër në kalli, ananas dhe kërpudha kanë shije të lëngshme dhe janë perfekte për një festë Barbecue.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 spec zile, i kuq, i verdhë ose jeshil
 • 1 kungull i njomë
 • 2 ananas, i prerë në feta, i freskët ose i konservuar
 • 5 kërpudha
 • 2 misër mbi kalli, i gatuar paraprakisht
 • 1 lugë kripë
 • ¼ lugë piper
 • 1 lugë gjelle trumzë të thatë
 • 1 lugë borzilok të thatë
 • ½ lugë gjelle uthull molle
 • 1 lugë mjaltë
 • 2 lugë vaj ulliri

Udhëzime

 1. Prisni ananasin në copa të vogla dhe specat në copa afërsisht të barabarta.
 2. Prisni kungullinat dhe misrin në copa.
 3. Në varësi të madhësisë së kërpudhave, përgjysmoni ose lërini të plota.
 4. Prisni perimet në feta në të Nxirrni hellat.
 5. Përzieni një marinadë me kripë, piper, trumzë, borzilok, uthull molle, mjaltë dhe vaj ulliri në një enë qelqi.
 6. Lyesni hellet e perimeve me vajin barishtor dhe grijini në skarë në skarë në 180 gradë për 15-20 minuta.

Perimet mund të zgjidhen sipas dëshirës, për shembull domate qershi, qepë ose një përzierje shumëngjyrëshe specash mund të zihen në skarë.

Vegla

 • Hulat Barbekju
 • Tasi qelqi
 • Furça silikoni
 • Doreza Barbekju