Hell perimesh të pjekura në skarë të bëra nga speca, misër në kalli dhe kërpudha

Hell perimesh të pjekura në skarë të bëra nga speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Specat e pjekur në skarë, misri në kalli, kërpudhat dhe qepët e marinuara në vaj hudhre kanë shije fantastike. Perimet e pjekura në skarë janë perfekte për një Barbecue komode në kopsht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hell perimesh të pjekura në skarë të bëra nga speca
Hell perimesh të pjekura në skarë të bëra nga speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Specat e pjekur në skarë, misri në kalli, kërpudhat dhe qepët e marinuara në vaj hudhre kanë shije fantastike. Perimet e pjekura në skarë janë perfekte për një Barbecue komode në kopsht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 misër në kalli, të gatuar paraprakisht
 • 2 speca, të kuqe, të verdhë ose jeshile
 • 1 qepë e kuqe
 • 250 g kërpudha
 • 40 g vaj ulliri
 • Bimërat, p.sh. rozmarinë, rigon
 • 1 thelpi hudhër
 • kripë
 • piper

Udhëzime

 1. Lutini hellat e drurit në ujë.
 2. Prisni specat, misrin, qepët e kuqe dhe kërpudhat në copa të barabarta.
 3. Zvarritni perimet në mënyrë alternative në hell.
 4. Prisni rozmarinën e freskët dhe rigonin në të vogla copa.
 5. Qrojini hudhrat dhe shtypini përmes presës së hudhrës.
 6. Përzieni barishtet me hudhrat dhe vajin e ullirit në një tas të vogël. Skelat mbi skarë për rreth 15-20 minuta grijini, duke i kthyer herë pas here.

Vegla

 • shishqebap
 • shtypje hudhre
 • furçë kuzhine
 • thikë
 • tas
 • grill